fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Spacer z reporterem

Ryszard Kapuściński
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Ogłoszono otwarty konkurs na projekt ścieżki prowadzącej przez warszawskie Pole Mokotowskie szlakiem Ryszarda Kapuścińskiego
Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego będzie prowadziła trasą autentycznych spacerów reportera. Za pośrednictwem cytatów oraz fotografii pozwoli poznać jego biografię i twórczość. Ścieżka kończyć się będzie w Bibliotece Narodowej, gdzie można znaleźć dzieła pisarza: 300 wydań blisko 30 tytułów – również w tłumaczeniach na 21 języków obcych.
Pole Mokotowskie Kapuściński znał doskonale. W latach 1946 – 1955 mieszkał tu z rodzicami w zachowanym do dziś domku fińskim. Chodził do pobliskiego gimnazjum Staszica. W parku między Wawelską a Filtrową kopał z kolegami piłkę. W latach 90. zamieszkał wraz z żoną przy Prokuratorskiej na Ochocie. Jeżeli pozwalał mu na to czas, rozpoczynał dzień spacerem przez Pole Mokotowskie. Jeden z nich opisał we wspomnieniu na łamach „GW”: „Idę ścieżką wśród traw, rano osrebrzonych błyszczącą rosą, między wysokimi topolami. Pamiętam, jak sadzono te topole tuż po wojnie, wiotkie, kruche krzewy, które wyrosły teraz na tęgie strzeliste drzewa”.
Reporter znał przedwojenną historię dzielnicy. Wspominał nasyp, z którego zimą dzieci zjeżdżały na sankach. Podczas uroczystości w maju 1935 r. ustawiono tam lawetę z trumną marszałka Józefa Piłsudskiego. Opowiadał, że w pobliskim mieszkaniu Andrzeja Struga swą ostatnią miłość poznał Witkacy.
Projekty plastyczno-architektoniczne ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego można składać w siedzibie Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana przy ul. Radnej 10 do 15 października. Inwestycję finansuje Urząd Dzielnicy Ochota.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA