fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Plan dnia - 23 czerwca

Grzech Piotrowski – alchemia saksofonu
Życie Warszawy
Mówi się o nim, że tworzy muzykę do filmu, który jeszcze nie powstał. Grzech Piotrowski jak ryba w wodzie czuje się na pograniczu jazzu, rocka, popu i muzyki ilustracyjnej, wszędzie oryginalnie zaznaczając swój ślad.
Saksofonista skalą wyobraźni przyrównywany czasem z Janem Garbarkiem, kompozytor, aranżer, producent, od połowy lat 90. odnosił sukcesy ze swymi jazzowymi zespołami Alchemik i Oxen. Współpracował z Ewą Bem, Kayah, Edytą Górniak, Kasią Kowalską, Perfectem. W 2005 roku wydał znakomity album „Sin”, na którym gra nie tylko na saksofonie, ale też na duduku (ormiańskim instrumencie dętym o dwu tysiącach lat tradycji), ubarwiając całość elektroniką i smyczkami. Te i inne klimaty ożywi dziś ze swoją flagową, wieloosobową formacją Big Oxen Band, z którą jesienią we własnym studiu Alchemik chce nagrać płytę.
Adam Ciesielski; Tygmont, ul. Mazowiecka 6/8, tel. 022 828 34 09, godz. 21, wstęp wolny.
Królowa
Luna
Dramat Stephena Frearsa z nagrodzoną Oscarem za rolę królowej Elżbiety II Helen Mirren. Film skupia się na kilku dniach po tragicznej śmierci księżnej Diany w sierpniu 1997 roku.
Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 12. Control
Muranów
Biografia lidera grupy Joy Division Iana Curtisa. Reżyser Anton Corbijn pokazuje w swoim filmie nie tylko drogę muzyków do sławy. Zagląda także w prywatne życie Curtisa, uwikłanego w nieudane małżeństwo i nieradzącego sobie z rolą ojca. Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 15.15.
Incredible Hulk
Silver Screen Wola
Ekranizacja komiksu Stana Lee i Jacka Kirby’ego. Bruce Banner podczas nieudanego eksperymentu zostaje napromieniowany. Od tego momentu w chwilach agresji zmienia się w nieobliczalnego potwora. Ul. Górczewska 124, tel. 022 533 46 66, godz. 19.10.
ul
„Betulia Liberata”
Warszawska Opera Kameralna
Na XVIII Festiwalu Mozartowskim zobaczymy mało znane dzieło Wolfganga Amedeusza z 1771 roku. Libretto Pietro Metastasio w oryginalnej włoskiej wersji językowej zainscenizował i wyreżyserował Ryszard Peryt. W obsadzie: Agnieszka Kozłowska, Minika Lendzion, Anna Radziejewska, Marta Wyłomańska, Sławomir Jurczak, Krzysztof Machowski. Al. Solidarności 76b, tel. 022 831 22 40, godz.19, bilety 20 – 60 zł.
Grom Taverna
10B
Ten miłośnik szant wykonuje znane i mniej popularne piosenki żeglarskie, czasem z napędem rock’n’rollowym. Ma świetny kontakt z publicznością, więc zapowiada się wieczór wspólnego śpiewania. Ul. Racławicka 139, tel. 0 509 758 500, godz. 21, wstęp wolny.
ac
Darkroom
TEATR POLONIA
Brawurowe przeniesienie powieści Rujany Jeger w warunki polskie. W małym mieszkanku rozgrywają się losy kilku osób, m.in. przyjaciela domu, sentymentalnego geja, króla karaoke i dziadka, który z przynależności do rodziny Radia Maryja czerpie korzyści całkiem inne niż duchowe.
Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 18 i 20.
Kamienie w kieszeniach
TEATR PRAGA
Dwóch przyjaciół z wioski, zafascynowanych wizytą filmowców, postanawia nakręcić film poświęcony zmarłemu przyjacielowi. Skromne, ale urokliwe przedstawienie.
Ul. Otwocka 14, tel. 022 818 60 39, godz. 19.
Lektura lektora
LABORATORIUM DRAMATU
Obcy król Cyryla Cyberskiego, najmłodszego uczestnika warsztatów dramaturgicznych, opowiada o Władysławie Warneńczyku. Młody władca zmaga się z kompleksem ojca i naciskami ze strony Kościoła. Opieka reżyserska: Aldona Figura. Ul. Olesińska 21, tel. 0 663 741 903, godz. 19, wstęp wolny.
ar
Biżuteria
Apteka sztuki
W słynącej z ciekawych inicjatyw galerii została otwarta wystawa biżuterii artystycznej. Urzekające pięknem i wyszukaną, elegancką formą eksponaty są dziełem Wytwórni Antidotum. Al. Wyzwolenia 3/5, tel. 022 696 64 84, godz. 11 – 18.
Word Press Photo 2008
PKiN
Tylko do jutra możemy oglądać w Sali im. S. Kisielewskiego prace zwycięzców i laureatów tegorocznej edycji najważniejszego na świecie konkursu dla fotografów prasowych – Word Press Photo. Wśród nich znajdziemy zdjęcia Tomasza Gudzowatego i Rafała Milacha. Pl. Defilad 1, tel. 022 656 76 00, godz. 9 – 21.
igse
Happening z okazji Dnia Ojca Hyde Park przy PKiN
Z laurką i życzeniami dla ojców zjawią się na happeningu pamiętające o swoich tatusiach dzieci. Przy okazji zaproponują ustanowienie Dnia Rozmawiania, a każdy dorosły będzie mógł podpisać Deklarację Dobrego Taty. Teren pod PKiN od strony ul. Świętokrzyskiej, godz. 11.30.
Dinozaury żyją!
Orange Imax
Od bezdroży pustyni Gobi do wzgórz piaskowców Nowego Meksyku wraz z paleontologami szukać będziemy dowodów na to, iż potomkowie dinozaurów żyją wśród nas. Trójwymiarowa animacja komputerowa, przenosząca widza w czasy prehistoryczne, sprawi, że spotkanie będzie realistyczne. Ul. Powsińska 31, godz. 13.45, bilety: normalny 24 zł, ulgowy (dzieci do lat 12) 20 zł.
tr
Esencja Smaku
Jeszcze są miejsca na kolejny wieczór z cyklu Wine Dinner, tym razem organizowany wspólnie z Winerią, importerem win głównie z Nowego Świata (właściciel to Argentyńczyk). Kolacja odbędzie się w czwartek o godz. 19. Hiszpania i Ameryka Południowa to wina esencjonalne i mocne – w sam raz do letnich dań. Na początek dostaniemy torcik z gorgonzoli z brzoskwiniowym sosem z chilijskim Aliwen Chardonnay, potem sałatę ze szpinaku z kozim serkiem w truskawkowym dressingu z argentyńskim Crios Rose of Malbec. Jako danie główne podany zostanie rostbef na młodych warzywach w lekkim sosie śmietanowym z Pinot Noir od Luigi Bosca (Argentyna). Deserem będzie tarta z truskawkami i melisą w towarzystwie Bornos Sauvignon Blanc Dulce z Hiszpanii. Cena: 130 zł od osoby. Ul. Odolańska 10, tel. 022 845 09 44.
Gar
Działa już ogródek w restauracji u zbiegu ulic Jasnej i Sienkiewicza, tuż przy Filharmonii. Zjemy tu tradycyjne dania polskie serwowane w żeliwnych kociołkach, np. domowe gołąbki z cielęciną podane na purée ziemniaczanym (41 zł), maleńką golonkę zapiekaną w kapuście z Kruszynian (48 zł) albo białą kiełbasę z Zabrodzia zaparzaną w karmelowym bulionie z ziemniakami purée (24 zł). Z dań wykwintnych można zamówić Magret de Canard – pierś kaczki w cynamonowych śliwkach węgierkach i różowym arbuzie (58 zł), a z sentymentalnych – kisiel żurawinowy z wiejską śmietaną i dodatkiem owoców granatu (21 zł). Ul. Jasna 10, tel. 022 828 26 05.
mq
Rozdzierający dramat sudańskich kobiet
Muranów zaprasza na projekcję filmu „Atijat, pierwsza żona” autorstwa Anny Błaszczyk. Pokaz odbędzie się w comiesięcznym cyklu „Czas na dokument”.
Młoda reżyserka, która zasłynęła nakręconą dwa lata temu animacją „Caracas”, tym razem próbuje sił w sztuce dokumentu. Dociera z kamerą do jednego z ważniejszych krajów północnej Afryki – Sudanu. W małej wiosce pośrodku pustyni poznaje Atijat i jej męża Alida. To małżeństwo z wieloletnim stażem, które właśnie przechodzi kryzys. Reżyserka rejestruje stopniową destrukcję związku i ból towarzyszący parze ludzi odkrywających, że coraz więcej ich dzieli niż łączy, a wspólne życie częściej piętrzy przed nimi trudności.
Wkrótce mąż opuszcza Atijat i rozpoczyna poszukiwania drugiej żony. Porzucona kobieta przez pryzmat historii własnego małżeństwa opowiada o relacjach damsko-męskich w kulturze afrykańskiej i przymusie całkowitego podporządkowania mężczyznom. Jej wyznania przeplatają wypowiedzi innych mieszkańców Sudanu.
Opisują oni realia zawierania związków w tym odległym kraju i komentują kontrowersyjne aspekty rzeczywistości, takie jak praktykowana ze względów religijnych tradycja obrzezania młodych dziewcząt czy poligamia.
Urszula Lipińska Muranów, ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 20, bilety 10 zł.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA