fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Majowe pogorszenie prognoz

Rzeczpospolita
Koniunktura gospodarcza w województwach. Najgorzej rynkowe warunki oceniają firmy przemysłowe
Według badań prowadzonych przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w maju nastąpiło pogorszenie ocen koniunktury gospodarczej w sektorze przedsiębiorstw. Wskaźnik bieżącego klimatu koniunktury wyniósł 3,1 punktu wobec 8,5 punktu miesiąc wcześniej. Najnowsza ocena sytuacji gospodarczej jest także wyraźnie gorsza niż w maju ubiegłego roku, kiedy to wskaźnik zbliżał się do 25 punktów.
Odpowiedzialne za słabe oceny są przede wszystkim przedsiębiorstwa przemysłowe – to właśnie w przemyśle wskaźnik koniunktury spadł w maju poniżej zera. Nieco lepiej ocenili koniunkturę przedstawiciele firm handlowych i usługowych, a najlepiej ankietowani z sektora bankowego. Podobny rozkład sektorowy ma miejsce w przypadku oczekiwań na kolejne trzy miesiące – najbardziej optymistyczni są bankowcy, natomiast najmniej optymizmu prezentują reprezentanci przemysłu. Warto też zauważyć, że zarówno w skali całej gospodarki, jak i poszczególnych sektorów oczekiwania są wyraźnie lepsze od ocen sytuacji bieżącej. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury wynosi 20 punktów, a w bankach zbliża się do poziomu 40 punktów. W takiej sytuacji trudno jednoznacznie stwierdzić, czy majowe pogorszenie będzie miało charakter trwały czy też w kolejnym miesiącu sytuacja przedsiębiorców i ich odczucia się poprawią.
Autor jest pracownikiem Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Więcej informacji o badaniu: www.ibngr.edu.pl/koniunktura-woj.htm
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA