fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Linie lotnicze i lotniska

Airbus, Rolls-Royce i Siemens chcą latać hybrydą

Pixabay
Airbus, Rolls-Royce i Siemens współpracują przy budowie hybrydowego samolotu pasażerskiego, który ma być napędzany elektrycznym silnikiem turbowentylatorowym wspomaganym trzema konwencjonalnymi silnikami odrzutowymi na paliwo lotnicze
Jak podał serwis abc news, nowy samolot powstaje w ramach programu E-Fan X, który ma pomóc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla w lotnictwie i zmniejszyć zależność branży od paliw kopalnych.
Prototyp nowej maszyny ma się wznieść w powietrze do 2020 roku, zaś pięć lat później miałaby ruszyć jego produkcja.
Jak zapowiedziały firmy zaangażowane w przedsięwzięcie, maszyna powstanie na bazie BAe 146 – czterosilnikowego odrzutowego samolotu pasażerskiego średniego zasięgu. Wersja hybrydowa ma być zasilana elektrycznie energią wytwarzaną przez turbinę umieszczoną na pokładzie samolotu. Prąd zostanie użyty do obracania silnika turbowentylatorowego.
Nie jest to jedyny projekt lotniczy dotyczący technologii hybrydowych lub elektrycznych. Jak zaznaczył serwis abc, np. Zunum Aero z Kirkland w stanie Waszyngton pracuje nad 12-miejscowym hybrydowo-elektrycznym odrzutowcem krótkiego zasięgu. Partnerami firmy są m.in. Boeing, jetBlue Technology Ventures i fundusz Clean Energy waszyngtońskiego Departamentu Handlu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA