fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komornicy

Krajowa Rada Komornicza krytycznie o nowej ustawie o kosztach egzekucji

123RF
Sama idea odrębnej ustawy o kosztach egzekucji jest słuszna, jednakże zaproponowany sposób jej regulacji jest wadliwy – uważa Krajowa Rada Komornicza.

Krajowa Rada Komornicza (KRK) przedstawiła swoje oficjalne stanowisko do projektu ustawy o kosztach egzekucji.

Projekt ten zakłada wprowadzenie jednolitej stawki opłat komorniczych na poziomie 10 proc. i obniżenie stawki za wpłaty gotówkowe z 15 proc. do 5 lub 3 proc.

Jak czytamy w opinii KRK, niewątpliwie sama idea odrębnej ustawy o kosztach egzekucji jest słuszna, jednakże zaproponowany sposób jej regulacji jest wadliwy. Przyjęte w projekcie stawki, w sposób istotny obniżające wysokość środków na pokrycie działalności egzekucyjnej są dowolne i niewspółmierne do potrzeb finansowania egzekucji – wskazują komornicy.

Autorzy opinii zwracają uwagę, że projektodawca pomimo obniżenia wysokości opłat przewidzianych w projekcie ustawy o kosztach komorniczych, poprzez regulację zawartą w art. 97 ustawy o komornikach sądowych, dodatkowo pozbawia komornika środków na prowadzenie działalności egzekucyjnej, stanowiąc, że z tak ustalanych opłat komornikowi należy się wyłącznie od 99% do 60% pobranych opłat.

- W praktyce oznacza to, że wpływy z tytułu opłat, służące pokryciu działalności sądowych organów egzekucyjnych i będące źródłem finansowania egzekucji niezależnie od obniżenia ich wysokości drastycznie się zmniejszą. Nie ulega wątpliwości, iż tak znaczne obniżenie opłat doprowadzi do zapaści egzekucji – czytamy.

KRK podkreśla, że uzasadnienie projektu nie przedstawia realnych skutków obniżenia opłat na funkcjonowanie egzekucji sądowej. Tymczasem określenie wysokości opłat nie może być dowolne, lecz musi wynikać z konkretnych ustaleń poczynionych przez organ stanowiący prawo.

Do dokumentu dołączono opinię prof. zw. dr hab. Andrzeja Marciniaka (Uniwersytet Łódzki) oraz opinię prof. nadzw. dr hab. Ireneusza Kunickiego (Uniwersytet Łódzki), jak również analizy opracowane przez firmę PwC.

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA