fbTrack

Jak zarządzać wydatkami

Wykaz darmowych bankomatów w komórce

Citi Handlowy wprowadził usługę lokalizowania bezprowizyjnych bankomatów przez SMS. Przyda się także klientom kilku innych banków.
Wyszukiwanie bankomatów jest bardzo proste. Klient wysyła na numer 70233 wiadomość SMS o treści „B”, a po chwili otrzymuje odpowiedź z adresami trzech najbliższych urządzeń, z których może podjąć gotówkę za darmo.Formalność pojawia się tylko przy pierwszym korzystaniu z usługi. Trzeba wtedy wyrazić zgodę na to, by operator GSM mógł namierzać miejsce, w którym znajduje się posiadacz telefonu; wymaga to wysłania dodatkowego SMS. Poza tym usługi nie trzeba dodatkowo uaktywniać. Posiadacz telefonu i karty płatniczej nie musi też w żaden sposób potwierdzać, że jest klientem Citi Handlowego. Wystarczy wysłać wiadomość, by w odpowiedzi uzyskać adresy trzech najbliższych maszyn bezpłatnych dla klientów tego banku. Ten warunek spełnia 258 bankomatów eCardu, 1295 należących do Euronetu oraz 153 oznaczone logo Citi Handlowego.
Co ważne, w wiadomości SMS pojawia się nie tylko adres bankomatu, ale także informacja, do której z trzech sieci należy. Dzięki temu usługa przyda się nie tylko posiadaczom kont w Citi, ale także klientom innych banków, korzystających bezpłatnie z maszyn eCardu i Euronetu. Obie te sieci mają łącznie zdecydowanie więcej bankomatów niż Citi Handlowy. Dlatego ryzyko, że w zwrotnym SMS znajdą się adresy trzech bankomatów Citi, jest minimalne. Tworząc wyszukiwarkę dla swoich klientów Citi Handlowy dał więc też użyteczne narzędzie posiadaczom kont w mBanku, MultiBanku i Nordea Banku. Wszystkie trzy pozwalają bowiem korzystać bez opłat z urządzeń eCardu i Euronetu (Nordea Bank tylko dwa razy w miesiącu). Kilka kolejnych banków, m.in. BPH, Kredyt Bank i Pekao SA, pozwala klientom za darmo wybierać gotówkę z maszyn Euronetu. Matematyczna szansa, że wśród trzech bankomatów wskazanych przez system Citi Handlowego przynajmniej jeden będzie należał do tej sieci, jest bardzo duża, wynosi aż 98,6 proc. Citi Handlowy to drugi bank, który zaproponował klientom namierzanie bankomatów przez SMS. Wcześniej, już w połowie ubiegłego roku, na taki pomysł wpadło Pekao SA, ale ten bank obrał nieco inną strategię. W przesyłanej klientowi wiadomości SMS nie ma informacji, które z trzech najbliższych bankomatów należą do Pekao SA, a które do Euronetu. Dlatego usługa jest mało użyteczna dla posiadaczy kont w innych bankach.Pekao SA poinformowało, że od lipca zeszłego roku klienci skorzystali z usługi około 70 tys. razy. Najwięcej zapytań zarejestrowano w okresie grudzień – styczeń. Może to wskazywać, że bankomatów szukały głównie osoby, które trafiły do banku w wyniku fuzji.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL