fbTrack

Media

Mokrosińska zostaje

Zjazd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Krystyna Mokrosińska będzie szefową kolejne trzy lata
– Życzę SDP, by nie było przybudówką którejś z partii politycznej, a w ostatnich latach tak często było – powiedział na wstępie zjazdu Stefan Bratkowski.
Większość delegatów uznała tę wypowiedź honorowego prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za krzywdzącą. Dali temu wyraz w głosowaniu, udzielając dotychczasowemu zarządowi absolutorium i ponownie wybierając na prezesa Mokrosińską. – Trzy lata temu Bratkowski chwalił zarząd i Mokrosińską, a teraz zmienił zdanie, bo SDP nie brata się z PO – komentował jeden z delegatów.
Stefan Truszczyński, dotychczasowy sekretarz generalny stowarzyszenia, podkreślał, że krytyczne uwagi pod adresem zarządu są nieuzasadnione i zmierzają do rozbicia środowiska dziennikarskiego. Dwudniowy zjazd najstarszej i najliczniejszej organizacji dziennikarskiej (ok. 2500 członków) wybrał nowe władze. Mokrosińska zdecydowanie wygrała rywalizację z Grzegorzem Cydejko, publicystą gospodarczym z Warszawy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie kandydował Jan Dworak, były prezes TVP. Nie zgodził się też kandydować Maciej Wierzyński, były naczelny “Nowego Dziennika” w Nowym Jorku, a obecnie publicysta TVN. Wierzyński, który wszedł do zarządu SDP, apelował, by dziennikarze w większym stopniu wpływali na kształt debaty publicznej, która nie jest na najwyższym poziomie. – To od nas w dużym stopniu zależą zachowania polityków – przekonywał. Mokrosińska zapowiedziała kontynuację dotychczasowej działalności SDP. – Najważniejszą sprawą pozostaje dbanie o standardy i zasady etyki dziennikarskiej oraz występowanie w obronie dziennikarzy – powiedziała “Rz”. Dodała, że stowarzyszenie powinno się otworzyć na młodych dziennikarzy. – SDP musi powalczyć o większy prestiż w środowisku i przede wszystkim być dalekie od wpływów politycznych – uważa jej konkurent Grzegorz Cydejko. Dziennikarze z SDP byli zgodni, że najważniejszą sprawą jest teraz uchwalenie ustawy medialnej. Ich zdaniem wersja przyjęta przez Senat i propozycje likwidacji abonamentu prowadzą do degradacji mediów publicznych. Prezes SDP jest absolwentką filologii polskiej oraz dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Skończyła także podyplomowe studium PWSFTiTV w Łodzi. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Karierę zawodową od początku związała z Telewizją Polską. W 1982 r. została zwolniona z TVP z przyczyn politycznych. Miała zakaz wykonywania zawodu – w latach 80. sprzedawała kwiaty. Do dziennikarstwa wróciła w 1989 r. do Studia Solidarność w TVP. Była kierownikiem studia debiutów telewizyjnych im. Andrzeja Munka i kierownikiem Działu Form Dokumentalnych TVP 2. Od 2000 r. jest redaktorem prowadzącym w TVP.Prezesem SDP Mokrosińska została w 2002 r. Za jej rządów stowarzyszenie odzyskało majątek zagrabiony w stanie wojennym, w tym budynek przy ul. Foksal w Warszawie. Było też gorącym orędownikiem lustracji dziennikarzy. Z inicjatywy Mokrosińskiej przygotowano nowy projekt prawa prasowego i nowego statutu SDP jako organizacji pożytku publicznego. mat
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL