fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ryczałt nie wystarczy do rozliczenia prywatnych jazd

123RF
Zryczałtowany przychód naliczany za korzystanie po godzinach ze służbowego samochodu nie obejmie wartości zafundowanego pracownikowi paliwa. Do tej kwestii warto się odnieść w wewnętrznych aktach normatywnych lub umowie powierzenia pojazdu.

Od początku 2015 r. wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia z tytułu udostępnienia auta firmowego pracownikowi do załatwiania jego osobistych spraw należy ustalać ryczałtowo, biorąc pod uwagę pojemność pojazdu i liczbę dni jego wykorzystania na prywatny użytek. To efekt nowelizacji przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

Wprowadzając tę zmianę, ustawodawca miał na celu głównie uproszczenie rozliczeń prywatnych przejazdów zatrudnionych osób. Niestety, nie wszystkie aspekty nowych rozwiązań są oczywiste. W wielu przypadkach te modyfikacje powinny iść w parze ze zmianą zapisów w zakładowych dokumentach traktujących o codziennym użytkowaniu floty pracodawcy.

Jaka pojemność, taka stawka

Od nowego roku zryczałtowany przychód przypisywany pracownikowi z tytułu poruszania się pojazdem pracodawcy poza godzinami pracy wynosi:

- 250 zł miesięcznie – dla samochodów ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA