Od początku 2015 r. wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia z tytułu udostępnienia auta firmowego pracownikowi do załatwiania jego osobistych spraw należy ustalać ryczałtowo, biorąc pod uwagę pojemność pojazdu i liczbę dni jego wykorzystania na prywatny użytek. To efekt nowelizacji przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.).
Wprowadzając tę zmianę, ustawodawca miał na celu głównie uproszczenie rozliczeń prywatnych przejazdów zatrudnionych osób. Niestety, nie wszystkie aspekty nowych rozwiązań są oczywiste. W wielu przypadkach te modyfikacje powinny iść w parze ze zmianą zapisów w zakładowych dokumentach traktujących o codziennym użytkowaniu floty pracodawcy.
Jaka pojemność, taka stawkaOd nowego roku zryczałtowany przychód przypisywany pracownikowi z tytułu poruszania się pojazdem pracodawcy poza godzinami pracy wynosi:
- 250 zł miesięcznie – dla samochodów ...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.