fbTrack

Medycyna i zdrowie

Obniżają cholesterol i ciśnienie krwi

Statyny, używane obecnie głównie do obniżania poziomu cholesterolu, mogą też przydać się w walce z nadciśnieniem – dowodzą najnowsze badania specjalistów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
Dobroczynny efekt działania tych leków widoczny był po upływie miesiąca od rozpoczęcia terapii.
Badania przeprowadzono na blisko 1000 osób niecierpiących na cukrzycę lub na choroby układu krążenia. Jednej trzeciej podawano simwastatynę, jednej trzeciej prawastatynę, a pozostałym obojętne placebo. Test trwał osiem miesięcy. Okazało się, że u pacjentów, którym podawano statyny, ciśnienie krwi było nieznacznie niższe niż w grupie placebo. Efekt ustępował po mniej więcej dwóch miesiącach od zakończenia podawania preparatów.
– Nasze badania dają lepszą wiedzę o działaniu statyn, obecnie najlepiej się sprzedających leków na receptę na świecie – twierdzi Beatrice Golomb, której zespół przeprowadził testy. – Obniżenie ciśnienia wywoływane przez statyny może odpowiadać za przynajmniej część dobroczynnych efektów przypisywanych dotąd ich działaniu przeciwmiażdżycowemu. Ponieważ statyny są niezwykle skuteczne i rzadko wywołują negatywne efekty uboczne, są dziś najpopularniejszymi lekami w kardiologii – podkreślają specjaliści.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL