fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Polak będzie mógł łatwiej dorobić w wakacje

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Nawet o 15-20 proc. wzrosły w tym roku stawki za sezonowe prace w większych miastach. Ofert zatrudnienia na tegoroczne lato też będzie więcej- zapowiada agencja Manpower.

- Obserwując rynek oraz decyzje pracodawców, możemy prognozować wzrost liczby miejsc pracy o ok. 12-15 proc. w porównaniu do roku poprzedniego- twierdzi Tomasz Walenczak, dyrektor operacyjny w agencji zatrudnienia Manpower. Jak dodaje, na dwucyfrowy wzrost stawek za wakacyjne prace można liczyć w tym roku (w porównania do lata 2014) w aglomeracjach i większych ośrodkach miejskich Wielkopolski, Mazowsza, Pomorza oraz Dolnego Śląska. Tam niekiedy będzie można zarobić za tę samą pracę nawet o jedną piątą więcej niż przed rokiem.

Skromniej, bo w granicach 1-4 proc. wzrosną stawki w pracach w rolnictwie czy ogrodnictwie oraz branży okołorolniczej- gdzie w sezonie letnim ofert zatrudnienia też nie brakuje. Na ożywienie sezonowych prac można liczyć również w budownictwie.

Według ocen Manpower, rąk do pracy na tegoroczne wakacje poszukują m.in. firmy eventowe, administracyjne, a także centra usług dla biznesu. Firmy zatrudniają w biurach pracowników sezonowych na zastępstwo (głównie recepcyjne oraz związane z prostymi pracami administracyjnymi) jak do prac fizycznych – nie brakuje ofert dla pakowaczy, magazynierów, roznosicieli ulotek i hostess.

Jak zaznacza Małgorzata Sacewicz- Górska, rzecznik Manpowergroup. poza możliwością dodatkowego zarobku, letnie prace mogą być okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego i poszerzenia kwalifikacji. To również szansa na objęcie stanowiska, o które czasem trudniej jest ubiegać się w pozostałych sezonach roku, choć pracownicy sezonowi są zwykle zatrudniani na umowy-zlecenia albo umowy o pracę tymczasową.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA