fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Młodzi chętni do pracy

Fotorzepa, Bartek Sadowski BS Bartek Sadowski
Ponad połowa polskich studentów i absolwentów zdobywa w trakcie studiów praktyczne doświadczenie w pracy. Jeszcze więcej, bo 70 proc. odbywa praktyki zawodowe.

Czterech na dziesięciu studentów pracuje zawodowo. Niektórym z nich z nich ułatwia to tryb nauki, bo co 10-ty młody Polak studiuje zaocznie - wynika z badania Motywacje Młodych 2015, które firma doradztwa personalnego Bigram przeprowadziła w I kwartale tego roku na próbie 1200 studentów i absolwentów (ci pierwsi mieli zdecydowaną przewagę).

Na połączenie nauki z pracą zdecydowała się Joanna, która po licencjacie z administracji (na studiach dziennych) wybrała zaoczne studia magisterskie z zarządzania zasobami ludzkimi. Jak wyjaśnia, chciała się usamodzielnić i szybciej zdobyć praktycznie doświadczenie, co robi pracując w dziale HR jednej z warszawskich firm.

Niełatwo o pracę w wybranym zawodzie

Według badania portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl z jesieni ub roku, w trakcie studiów pracuje bądź pracowała zawodowo ponad połowa polskich studentów i absolwentów.

Jak wynika z danych Bigramu, jeszcze więcej, bo 70 proc. młodych Polaków odbywa praktyki zawodowe. Najwyraźniej część z nich nie utożsamia ich z pracą. Być może dlatego, że praktyki czy staże nie zawsze są płatne a praca kojarzy nam się zwykle z zarabianiem pieniędzy. W badaniu Bigramu młodzi ludzie przyznawali zresztą (66 proc.wskazań), że potrzeby finansowe są ich główną motywacją do pracy. Nie zawsze zresztą jest to praca w zawodzie związanym z profilem wykształcenia- co widać choćby przy okazji sezonowych zajęć, gdy studenci masowo dorabiają sobie jako kelnerzy, barmani albo sprzedawcy.

Małgorzata, absolwentka ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego, niemal przez całe studia pracowała w restauracji awansując z czasem na kierownika sali- by w końcu stwierdzić, ze nie odpowiada jej taka kariera. Jak wyjaśnia, jednym z problemów były godziny pracy( często do późnego wieczora), co trudno byłoby połączyć z życiem rodzinnym.

Takich osób jak Małgorzata jest sporo. Choć w badaniu Pracuj.pl 62 proc. badanych poniżej 25 roku życia zadeklarowało, że pracuje bądź pracowało zawodowo, to już zdecydowanie mniej podjęło pracę związaną z kierunkiem studiów (Nieco ponad czterech na dziesięciu w wieku 22-25 lat). Jak wynika z analiz portalu, najłatwiej o takie zajęcie studentom i absolwentom kierunków ekonomicznych, technicznych i medycznych.

Oferta dla asystenta

Najtrudniej o pracę zgodną z profilem wykształcenia jest studentom i absolwentom kierunków przyrodniczych – zaledwie 20 proc. z tej grupy pracuje w zawodzie. Niewiele lepiej jest w przypadku humanistów- co trzeci z nich twierdzi, że pracuje bądź pracowało zgodnie z kierunkiem w którym się kształcili.

Jak jednak wynika z danych Pracuj.pl, możliwości zdobywania zawodowego doświadczenia przez młodych Polaków ostatnio przybywa. Rośnie n.p. liczba propozycji pracy na stanowiskach asystenckich, na które zwykle firmy rekrutują absolwentów uczelni, lub studentów ostatnich lat. W I kwartale tego roku liczba ofert pracy na takich stanowiskach wzrosła do prawie 4,7 tys. czyli o 8,4 proc. w porównaniu z początkiem 2014 r.

Najczęściej asystentów poszukiwały firmy w branży handel i sprzedaż, oraz bankowość, finanse i ubezpieczenia. Jak jednak zaznacza Anna Częścik, rzeczniczka portalu, najdynamiczniej rosło zapotrzebowanie na asystentów w branży FMCG (produkcja dóbr szybko zbywalnych), gdzie liczba ofert zwiększyła się o prawie 31 proc. licząc rok do roku, oraz w budownictwie i nieruchomościach ( ok 22 proc. wzrostu rok do roku.)

Podobnie jak w przypadku ofert dla specjalistów, także i kandydaci na asystentów najwięcej możliwości pracy mieli na Mazowszu, gdzie czekało na nich ponad 36 proc. wszystkich ogłoszeń opublikowanych w I kwartale.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA