fbTrack

Kraj

Kto będzie gościł uczestników Euro

Czy centra pobytowe będą tak ekskluzywne jak obiekty sportowe? Na zdjęciu projekt Baltic Arena.
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Kluczbork, Wronki, a może Görlitz? 110 ośrodków dla uczestników Euro 2012 znalazło się na liście zgłoszonej do UEFA. Wskazane miasta zaczynają inwestycje, żeby nie wypaść z gry.
Na liście, do której dotarła "Rz", znalazło się 110 miast: od Arłamowa na Podkarpaciu po niemieckie Görlitz. Te ośrodki chcą gościć reprezentacje narodowe podczas Euro 2012.
Ministerstwo Sportu wysłało tę listę do UEFA 31 marca. Teraz przedstawiciele organizacji mają kilka tygodni na ewentualne odwiedziny w wybranych miejscach. – Za kilka tygodni zostanie zakończony drugi etap wyboru centrów pobytowych. Po nim lista będzie krótsza – mówi Małgorzata Pełechaty, rzecznik Ministerstwa Sportu. – W pierwszym etapie zgłoszenia sprawdzano pod kątem spełniania przez dane obiekty minimalnych wymogów formalnych UEFA. – Nie wiem, po co wysyła się do UEFA tak długą listę, skoro i tak wiadomo, że większość zgłoszonych tam kandydatur odpadnie – dziwi się była minister sportu Elżbieta Jakubiak (PiS). – Zamiast opracować listę, powiedzmy, 30 świetnie przygotowanych ośrodków, wysyła się spis, w którym bardzo dobre projekty sąsiadują z wyjątkowo słabymi.
– Musimy przestrzegać ściśle określonych procedur. Dopiero w drugim etapie zostaną wybrane te centra, które najlepiej spełniają wymogi i dają gwarancję wykonania inwestycji do 2010 r. Ostateczny wybór i tak należy do UEFA – tłumaczy Pełechaty. Jednak obecnie zdecydowana większość kandydatur nie jest przygotowana do goszczenia reprezentacji. – 68 ośrodków praktycznie nie powinno w ogóle się znaleźć na liście, bo nie spełniają nawet kryteriów podstawowych. Na przykład hotel jest położony zbyt daleko od boisk – mówi nieoficjalnie "Rz" jedna z osób pracujących przy projekcie. Mimo to lokalne władze deklarują, że niezbędne inwestycje zostaną wykonane i ośrodki będą spełniać kryteria. – Mamy już inwestora, który zbuduje odpowiedni hotel. W pełni gotowy jest także projekt modernizacji trzech boisk, w tym powstanie jednego ze sztuczną nawierzchnią. Planujemy także rozbudowę aquaparku – wylicza zastępca burmistrza Brzegu Artur Kotara. – Wszystko będzie od siebie oddalone nie więcej niż o trzy minuty jazdy samochodem. Wartość całego projektu to 28 milionów złotych. Z Brzegiem o goszczenie uczestników Euro 2012 konkuruje Kluczbork. – Nasz ośrodek jest wyjątkowo pięknie położony, w samym środku lasu – zachwala burmistrz Jarosław Kielar. – Zmodernizowaliśmy już boiska trawiaste i jesteśmy w trakcie budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią. Burmistrz przypomina też, że to właśnie w Kluczborku niemieccy sportowcy przygotowywali się do olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Jednym z najlepiej przygotowanych do goszczenia uczestników Euro jest ośrodek we Wronkach. Od kilku lat korzysta z niego reprezentacja Polski, przygotowując się do rozgrywania spotkań. – W tej chwili nie posiadamy jedynie basenu i pełnowymiarowego boiska ze sztuczną trawą – mówi Anna Błaszczyk, dyrektor hotelu Olimpic we Wronkach. – Władze gminy zaplanowały już budowę basenu. Najwięcej potencjalnych centrów pobytowych, bo aż siedem, znajduje się we Wrocławiu. Dla porównania z Warszawy, Gdańska i Krakowa zostały zgłoszone tylko po trzy. W Poznaniu zaledwie jeden – tereny wokół dawnych boisk klubu Olimpia Poznań. Na liście nie brakuje innych obiektów klubów piłkarskich. Oprócz zaplecza Amiki we Wronkach swoje stadiony wraz z bazą zgłosiły Dyskobolia Grodzisk czy Jarota Jarocin. Uczestników Euro chcą także gościć w Kielcach, Białymstoku i Lubinie.Wśród propozycji nie zabrakło również obiektów Centralnego Ośrodka Sportu we Władysławowie oraz Ośrodka Przygotowań Piłkarskich im. Kazimierza Górskiego w Rzeszowie. Uczestników Euro chciałyby gościć najbardziej znane górskie kurorty. Na liście znalazły się hotele Sandra i Gołębiewski z Karpacza, Klimczok ze Szczyrku i Bornit ze Szklarskiej Poręby. Zgorzelec zgłosił aż dwie kandydatury. Jeden ośrodek znajduje się po polskiej stronie granicy, drugi w niemieckim Görlitz.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL