fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Grafenowa żarówka

Żarówka ma być tańsza i bardziej ekologiczna niż światła LED.
University of Manchester
Jeszcze w tym roku do sprzedaży wejdzie pierwszy na świecie produkt oparty na grafenie. To energooszczędna żarówka skonstruowana przez brytyjskich naukowców.

Żarówka jest dziełem inżynierów z Uniwersytetu Manchesteru. Jak poinformowali badacze, grafenowa żarówka zużywa ok. 10 proc. mniej energii i jest trwalsza, niż zwykłe oświetlenie typu LED. W dodatku ma być tańsza, niż nowoczesne energooszczędne żarówki tego rodzaju.

- Nasza grafenowa żarówka będzie zużywać mniej energii i spodziewamy się, że będzie trwalsza - podkreśla w rozmowie z BBC prof. Colin Bailey z Uniwersytetu Manchesteru. Prof. Bailey jest jednocześnie jednym z szefów Graphene Lighting, kanadyjskiej firmy, która zajmowała się opracowaniem urządzenia. - W dodatku koszty produkcji są niższe, a w procesie wytwarzania wykorzystujemy części z recyklingu.

Jak podkreśla BBC wiele firm reklamowało się już jako wykorzystujące ten supernowoczesny materiał. Miał on trafić m.in. do rakiet tenisowych i nart. Wzmocnienia z grafenu miały pozwolić na uczynienie tych produktów lżejszymi i wytrzymalszymi. Po grafenie wiele obiecuje sobie też przemysł elektroniczny. Na razie jednak grafenowe podzespoły na rynku się nie pojawiły.

-na podst. bbc

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA