fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Śmierć na budowie

Więcej w programie „Państwo w państwie”, Polsat, 29.03.2015, godz. 19.30
Rzeczpospolita
21-latek w niewyjaśnionych okolicznościach stracił życie. Mimo sprzecznych zeznań świadków sprawę umorzono.

Pod koniec grudnia 2011 r. w Rewie znaleziono ciało 21-letniego Pawła Okraszewskiego. Było wciśnięte w wykop pod fundament domu jednorodzinnego, zaledwie kilkadziesiąt metrów od pensjonatu, w którym mieszkał podczas delegacji. Okraszewski był elektromonterem w dużym koncernie energetycznym.

Wieczorem, przed śmiercią, młody mężczyzna zachowywał się dziwnie. Najpierw o godzinie 1.46 w nocy zadzwonił do kierownika z informacją, że po pensjonacie chodzi osoba z bronią, a następnie bez ubrania miał opuścić pensjonat, skacząc z balkonu i mówiąc, „że teraz już po nim".

Prokuratura prowadząca śledztwo w tej sprawie nie dopatrzyła się działań osób trzecich i umorzyła postępowanie. W jego trakcie pominięto jednak wiele kluczowych ustaleń. Według opinii biegłego śmierć Okraszewskiego była skutkiem złożonych czynników, które doprowadziły do nagłego uduszenia. Te złożone czynniki to m.in. upadek z dużej wysokości, nienaturalne wygięcie ciała i uraz kręgosłupa.

Biegły, z braku profesjonalnego sprzętu, nie ustalił jednak precyzyjnie czasu zgonu, nie wykluczył też, że ciało ofiary mogło zostać do dołu wrzucone.

Prokuratura zlekceważyła również sprzeczne ze sobą zeznania świadków, którzy przedstawiali inną wersję wydarzeń w postępowaniu przygotowawczym, a inną przed sądem w sprawie wytoczonej przez rodzinę zmarłego. Do dziś nie wyjaśniono też, w jaki sposób 21-latek dostał się na trudno dostępny teren budowy, nie zostawiając za sobą żadnych śladów, ani dlaczego miał czyste skarpety, mimo że opuścił pensjonat bez obuwia.

Zarówno rodzina, jak i współpracownicy zmarłego twierdzą, że spotykał się z dziewczyną o imieniu Patrycja. Miała ona uciec z domu i mieszkać w pensjonacie. Śledczy do dziś jej jednak nie przesłuchali. Nie udało im się do niej dotrzeć.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA