fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Polska i Turcja zwiększą współpracę gospodarczą

Rozmowy biznesowe, spotkania przedstawicieli rządów oraz Polsko-Tureckie Forum Ekonomiczne w Ankarze były głównymi punktami kończącej się w czwartek wizyty ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny oraz ministra rolnictwa Marka Sawickiego w Turcji.

W wyjeździe brała udział blisko 100-osobowa grupa przedsiębiorców z 11 branż.

- Nasze gospodarki przeszły podobne zmiany w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju infrastruktury, rozwoju innowacji oraz przemysłu – mówił podczas forum Schetyna. Nawiązał również do inwestycji tureckich w Polsce, m.in. do udziału tureckiego konsorcjum w budowie drugiej linii metra, a także obecności polskich autobusów w tureckim Izmirze. ­- Turcja jest dla Polski rynkiem priorytetowym – podkreślał prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) Sławomir Majman. W 2013 roku PAIIZ realizowała finansowany ze środków unijnych projekt promocji polskiej gospodarki w Turcji, a polskie firmy brały udział w organizowanych w tym kraju targach branżowych.

Według ministra Sawickiego, polskie firmy maja atrakcyjną ofertę dla modernizacji tureckich gospodarstw. Mogą także dostarczać maszyny rolnicze. Współpraca możliwa jest także w przetwórstwie i magazynowaniu produktów rolnych.

Według Ministerstwa Gospodarki, ubiegłoroczne obroty handlowe między Polską a Turcją wyniosły ponad 5,8 mld dolarów. Oznacza to wzrost o 7 proc. w porównaniu z rokiem 2013. Polski eksport do Turcji wyniósł ponad 3,1 mld dolarów. Stanowi to wzrost o 3 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego. W strukturze polskiego eksportu do Turcji dominowały wyroby przemysłu maszynowego, pojazdy samochodowe i części do nich, wyroby elektromaszynowe, miedź i wyroby z miedzi, preparaty perfumeryjne, tworzywa sztuczne i wyroby z kauczuku oraz papier. W imporcie dominowały pojazdy i części, urządzenia przemysłu maszynowego, maszyny i urządzenia elektryczne, tworzywa sztuczne oraz wyroby z żeliwa i stali.

Z prognoz firmy analitycznej Oxford Economics wynika, że eksport z Polski do Turcji może rosnąć w nadchodzących latach w tempie 10-13 proc. rocznie, co sprawi, że kraj ten będzie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się kierunków eksportowych Polski.

Według radcy handlowego tureckiej ambasady w Warszawie Koray Akgülo?lu, Turcja i Polska mają podobną strukturę produkcji, eksportują i importują towary podobnego rodzaju. - Istnieją pomiędzy nami różnice, ale generalnie kluczowe branże polskiej i tureckiej gospodarki są podobne. Jest duży potencjał dla rozwoju naszych wzajemnych relacji, możemy wiele skorzystać na wymianie doświadczeń – powiedział Akgülo?lu podczas organizowanej przez Rzeczpospolitą w pierwszej połowie marca debaty poświęconej perspektywom rozwoju polsko-tureckich relacji gospodarczych. Zwłaszcza, że Polska ma silne związki z krajami Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Zachodniej, a Turcja mocno współpracuje z krajami Azji. - To sprawia, że polscy i tureccy przedsiębiorcy mogą wspólnie wchodzić na nowe rynki – dodał Akgülo?lu.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA