fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Dostęp przez internet do protokołów rozpraw i terminów posiedzeń

Uczestnicy postępwań, które toczą sie przed sądami mogą już korzystać w Internecie ze specjalnych portali informacyjnych.
www.sxc.hu
Specjalny portal pomaga zaoszczędzić czas prawnikom i stronom procesu cywilnego. Daje dostęp do pism, protokołów rozpraw i terminów posiedzeń.

Prawnicy i strony postępowania nie muszą już w każdej sprawie chodzić do sądu. Dzięki nowemu art. 9 kodeksu postępowania cywilnego, który w piątek wchodzi w życie, mają prawo zapoznać się z protokołami i pismami sądowymi za pośrednictwem portalu informacyjnego.

Popularny portal

W ubiegłym roku wiele sądów wprowadzało takie portale informacyjne na podstawie zarządzeń prezesów czy jak w Warszawie – instrukcji. Działają już we wszystkich sądach apelacyjnych i okręgowych, a także wielu rejonowych. Zainteresowanie portalami jest duże. Do wczoraj zarejestrowało się na nich 12 tys. użytkowników. Najwięcej w Warszawie, Łodzi.

– Rejestracja jest prosta i bezpłatna, a zainteresowany dostaje hasło – wskazuje sędzia Katarzyna Kisiel, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie. – Natychmiast po rozprawie ma dostęp do skróconego protokołu, a po pięciu dniach do pełnego i wszystkich informacji.

– Bez informatyzacji nie ma mowy o postępie w sądach, a w naszym sądzie portal informacyjny działa już od roku i cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi sędzia Tomasz Kałużny, do niedawna prezes Sądu Rejonowego w Białymstoku, zaliczanego do najnowocześniejszych i najsprawniejszych w Polsce. – Zalogowali się nie tylko prawnicy, ale także zwykłe osoby mające procesy.

Portal dostarcza nie tylko informacji np. o terminie rozprawy, ale pozwala uniknąć skutków np. błędnych doręczeń pocztowych.

– Jestem zalogowany na sądowym portalu i przeglądam dokumenty za pośrednictwem internetu, jednak ze względu na ostrożność nie występuję o ich przesłanie – mówi Andrzej Michałowski, adwokat z Warszawy.

W piątek wchodzi też w życie nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 2 marca 2015 r. w sprawie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego w postępowaniu cywilnym. Gwarantuje ono możliwość otrzymania zapisu obrazu i dźwięku, a nie tylko samego dźwięku.

Wideo z rozprawy

Projektodawcy wskazują, że posłużenie się samym zapisem dźwięku np. w celu sporządzenia apelacji, jest czasochłonne. Ustalenie, która osoba, który świadek akurat zeznaje, sprawia nieraz spore trudności.

– Udostępnianie wideo to ważna sprawa, gdyż nie da się nieraz w pełni zrozumieć np. świadka bez oglądania jego zachowania, reakcji – mówi Michałowski. – Nie odmówię sobie jednak uwagi, że czytanie pisemnych protokołów było wygodniejsze, a uzyskanie ich w dobie aparatów cyfrowych jest proste.

Opinia dla „Rz"

Prof. Jacek Gołaczyński, ekspert ds. informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, były wiceminister sprawiedliwości

W czerwcu już wszystkie sądy będą miały portale informacyjne. Obecnie korzystają z nich m.in. sądy apelacyjne i okręgowe. Co więcej, od kilku miesięcy portal daje dostęp do wszystkich sądów, ale tylko do spraw, które dana osoba czy prawnik prowadzi. Portale cieszą się dużym powodzeniem, ułatwiają śledzenie biegu sprawy, terminów. Musimy jednak pamiętać, że tak uzyskane informacje nie zastępują klasycznych doręczeń, np. wezwania czy wyroku. Taką moc „elektronicznej poczty" przewiduje kolejna nowelizacja, która jest w Sejmie i powinna być wkrótce uchwalona.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA