fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Fundusze unijne dla lubelskich firm i przedsiębiorców

Dzięki programowi BRIdge Alfa powstało dziesięć tzw. wehikułów inwestycyjnych – spółek celowych, które mają do rozdysponowania 170 mln zł na nowe technologie. Cel: pomóc polskim innowacjom trafiać na rynek.

Dziesięć wehikułów inwestycyjnych to spółki celowe, w których skład wchodzą prywatni inwestorzy prowadzący różne działania, ale mający na celu wsparcie komercjalizacyjnych projektów innowacyjnych, w szczególności ze środowiska państwowych jednostek badawczych. Ich zadaniem jest udzielanie wsparcia na rzecz prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad nowymi technologiami na wczesnym etapie.

Taka pomoc zwiększy szanse na pozyskanie w kolejnych etapach finansowania rozwoju tych technologii z prywatnych funduszy inwestycyjnych. Kiedy wehikuł znajdzie interesujący pomysł, zaczyna współpracę z pomysłodawcą, aby móc powołać spółkę komercjalizującą innowacyjne rozwiązania. Wsparcie polega na współfinansowaniu procesu weryfikacji racjonalności ich założeń w tzw. fazie proof-of-principle lub proof-of-concept poprzedzającej powołanie spółki.

W trakcie pierwszej z nich (wczesna weryfikacja pomysłu) realizowane są przede wszystkim następujące zadania: badania przemysłowe i stosowane, wstępna ocena potencjału projektu, analizy otoczenia konkurencyjnego, zdefiniowanie planu badawczego i pierwszych kamieni milowych rozwoju projektu. Do tej grupy należeć mogą projekty realizowane w jednostkach naukowych (uczelnie, instytuty naukowe PAN, instytuty badawcze, inne jednostki naukowe) przez osoby fizyczne lub zespoły projektowe (wynalazcy, pomysłodawcy). Okres trwania projektu w fazie proof-of-principle wynosi zwykle od sześciu do 12 miesięcy, a poziom finansowania waha się od 300 tys. do 600 tys. zł.

W drugiej fazie (weryfikacja pomysłu) realizowane są zwykle badania przemysłowe i stosowane, których wyniki (jeśli pozytywne) w typowych sytuacjach umożliwią pełne zgłoszenie patentowe lub przejście do fazy międzynarodowej zgłoszenia pierwszeństwa w trybie PCT. Polegają one m.in. na weryfikacji działania (np. w zakresie nauk o życiu testy nowych białek, peptydów czy związków chemicznych in vitro i in vivo – na komórkach i/lub na zwierzętach). Okres trwania projektu w fazie proof-of-concept trwa zwykle od dziewięciu do 18 miesięcy, a poziom finansowania waha się od 500 tys. do 1 mln zł.

W fazie spin-off będzie można zweryfikować, czy powołanie firmy się opłaci. Projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację, będą mogły liczyć z jednej strony na dofinansowanie z ramienia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, z drugiej zaś na środki zainwestowane przez prywatnych inwestorów.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W programie BRIdge Alfa uczestniczą:

- Fundusz Infini,

- Polski Instytut Badań i Rozwoju,

- Black Pearls,

- Impera Capital,

- SpeedUp BRIdge Alfa,

- Startup Hub Poland,

- Xplorer Fund,

- Technopark Gliwice,

- InnoVenture,

- Life Science Innovations.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA