fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ukraina traci rating

Bloomberg
Agencja Moody's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Ukrainy do poziomu przed śmieciowego. Tłumaczy to wysokim zadłużeniem zagranicznym kraju.

Moody's obniżył rating Ukrainy z Caa3 do Ca zachowując też prognozę negatywną. W komunikacie agencja tłumaczy to pojawianiem się istotnych strat u zewnętrznych kredytodawców kraju. Co z kolei jest konsekwencją rządowego programu restrukturyzacji większości wyemitowanych euroobligacji.

Kolejna przyczyn obniżenia oceny to zamiar władz by restrukturyzować zagraniczne długi przedsiębiorstw, które wcześniej otrzymały gwarancje rządowe, a także niektórych państwowych firm i euroobligacji. Moody's podała, że niewypłacalność w wypadku kredytu MFW (40 mld dol.) jest „praktycznie nieunikniona".

Prognoza negatywna agencja tłumaczy faktem utrzymywania się wysokiego poziomu zadłużenia zagranicznego, pomimo planów restrukturyzacji długu i reformy w kraju.

Największym posiadaczem ukraińskich papierów dłużnych jest amerykański fundusz Franklin Templeton ( w 2013 r kupił 7 mld dol. długu Ukrainy czyli ok. 25 proc. euroobligacji). Drugim na liście wierzycieli jest Rosja ( 3 mld dol. w papierach z terminem wykupu do końca 2015 r).

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA