fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze obligacji i fundusze pieniężne kontra lokaty bankowe

Analitycy uważają, że w tym roku tak wysokie zyski z obligacji skarbowych jak w 2014 r. są nie do powtórzenia, a przecena na rynku obligacji może być kontynuowana
Bloomberg
W tym roku tak wysokie zyski z obligacji skarbowych, jakie były w 2014 r., są nie do powtórzenia. Ale i tak powinniśmy zarobić więcej niż na depozytach bankowych. Taki sam efekt może przynieść inwestycja w fundusze pieniężne.

Najwięcej nowych środków w styczniu i lutym tego roku inwestorzy wpłacili do funduszy gotówkowych i pieniężnych. Była to suma 1,48 mld zł. Na drugim miejscu pod tym względem znalazły się fundusze papierów dłużnych z wpływami 1,01 mld zł.

Te grupy funduszy już od dłuższego czasu są bardzo popularne wśród klientów TFI. Oszczędzający traktują je jako alternatywę dla lokat bankowych. Obecnie odsetki od depozytów wynoszą średnio mniej niż 2 proc. w skali roku. Tymczasem fundusze obligacji zarobiły w 2014 r. przeciętnie ok. 7 proc. Gorzej prezentują się ich wyniki w krótkim okresie. Na przykład w ciągu ostatnich czterech tygodni większość z nich zanotowała niewielką stratę (średnio ok. 0,3 proc.).

Dlatego teraz dobrą alternatywą dla funduszy obligacji wydają się fundusze gotówkowe i pieniężne. Są one bezpieczniejsze, a ich tegoroczne wyniki powinny być zbliżone do tych, jakie osiągną fundusze inwestujące w papiery dłużne.

Przecena ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA