fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki obniżają oprocentowanie lokat po decyzji RPP z marca 2015 r.

Po marcowej obniżce stóp procentowych przez RPP banki dostosowują do nowych warunków oprocentowanie kredytów, ale też odsetki od lokat.
Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Banki dostosowują swoje oferty kredytowe i depozytowe do nowych warunków. Giełda reaguje słabo.

Po marcowej obniżce stóp procentowych przez RPP banki dostosowują do nowych warunków oprocentowanie kredytów, ale też odsetki od lokat. W przypadku kredytów, których oprocentowanie zależy od WIBOR, dostosowanie następuje automatycznie, choć najczęściej z pewnym opóźnieniem, zgodnie z zapisami w umowach kredytowych.

Od momentu wejścia w życie decyzji Rady, do 10 proc. (czterokrotność stopy lombardowej) została obniżone maksymalne oprocentowanie kredytów gotówkowych i kart kredytowych. W ofertach banków zaczynają się pojawiać kredyty z nominalnym oprocentowaniem zero. Nie oznacza to rzecz jasna, że za pożyczenie pieniędzy nie zapłacimy. Odsetek co prawda nie będzie, ale za to pojawi się prowizja, która spowoduje, że rzeczywisty koszt kredytu (RRSO) wyniesie kilkanaście procent.

Z równie interesującymi zmianami będziemy mieli do czynienia w przypadku lokat. Tendencja do obniżania stawek wydaje się oczywista, jednak w rzeczywistości sytuacja może być zr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA