Oprocentowanie depozytów, lokat progresywnych i kont oszczędnościowych w bankach

W marcu 2015 r. RPP obniżyła stopy procentowe o 0,5 pkt proc. Banki obniżają oprocentowanie depozytów.
Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Oprocentowanie depozytów bankowych maleje. Należy się spodziewać, że w najbliższej przyszłości maksymalne oprocentowanie lokat promocyjnych będzie wynosić od 2,5 do 3 proc. w skali roku. Natomiast w ofercie standardowej będzie można liczyć najwyżej na około 2 proc.

W ostatnim czasie oprocentowanie depozytów obniżyły m.in.: mBank (od 0,4 do 0,5 pkt w zależności od lokaty), Alior Bank (0,5 pkt), PKO BP (0,1– 0,25 pkt), Getin Bank (od 0,1 do 0,3 pkt), Eurobank (od 0,2 do 0,5 pkt). Niektóre banki wciąż proponują odsetki powyżej 3 proc. w skali roku. Warto skorzystać z takich ofert, ale lepiej wybierać stałe oprocentowanie.

Jeśli nie jesteśmy pewni, kiedy będziemy potrzebowali pieniędzy, możemy założyć lokatę progresywną. Banki oferują takie depozyty z terminami od trzech do nawet 36 miesięcy.

Mechanizm lokaty progresywnej pozwala na zainkasowanie odsetek nawet wtedy, gdy zrywamy umowę przed terminem. Bank wypłaci odsetki za każdy miesiąc trzymania pieniędzy według określonej stopy procentowej. Oczywiście w pierwszych miesiącach jest ona najniższa, wynosi od 0,3 do 3 proc. w skali roku. Najwięcej dostajemy w ostatnim miesiącu, nawet 6 proc. w skali roku.

Dobrym rozwiązaniem może być konto oszczędnościowe. Getin B...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL