fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Josiah Wedgwood - garncarz, biznesmen, idealista

Josiah Wedgwood – umysł oświecony
Domo+
Rzemiosłu garncarskiemu nadał rangę sztuki. Josiah Wedgwood, założyciel jednej z najbardziej znanych fabryk porcelany na świecie, chciał pozostawić po sobie nie tylko piękniejszy, ale i lepszy świat.

To drugie już wystarcza, by opowiedzieć jego historię, tak jak uczynili to autorzy dokumentu „Josiah Wedgwood – umysł oświecony".

Andrew Norman Wilson, znany angielski pisarz, bada życie bohatera Wielkiej Brytanii, równocześnie jednego z ojców rewolucji przemysłowej. Ojciec Wilsona był dyrektorem zarządzającym fabryki tej porcelany. Pisarz opowiada historię przez pryzmat najpiękniejszych porcelanowych wyrobów.

Wedgwood, najbardziej znany jako ceramik, był też naukowcem, przedsiębiorcą z zasadami, bo nie tylko pomnażał skutecznie swój kapitał, ale dbał o los swojej załogi. Uważał, ze człowiek jest ważniejszy od zysku, pochłaniała go kwestia sprawiedliwości społecznej.

Urodził się w rodzinie żyjącej z garncarstwa od czterech pokoleń. Oczywiste było, że i on podąży tą drogą. W 1759 roku poszedł na swoje i założył zakład o nazwie Bluszczowa Manufaktura. Postanowił wytwarzać to, na co był popyt bogacącej się klasy średniej, której najbardziej podobały się wyroby z motywami przywołującymi wiejską sielankę. Taki też był dzbanek do herbaty „Kalafior" z 1760 roku zaprojektowany przez 30-letniego wówczas Wedgwoode'a. I tak trafił na stoły miejskich wykwintnisiów...

Stale eksperymentował, próbował. Był samoukiem chemikiem, dochodził do efektu metodą prób i błędów. Zajmował się szkliwami, dążył do wynalezienia jego dziewiczo białego odcienia. Kamieniem milowym w tych poszukiwaniach idealnego materiału był wynalazek słynnego fajansu delikatnego, o niezwykle czystym szkliwie. Jego powstanie poprzedziło ponoć ponad pięć tysięcy prób... Był też niezrównanym garncarzem.

W 1765 roku Wedgwood wziął udział w konkursie na zastawę dla królowej Anglii. I wygrał. Odtąd otrzymał przywilej używania nazwy tworzywa - „delikatny fajans królewski". Nie ustawał w poszukiwaniach i próbach ulepszeń. I pomyśleć, że mając dziewięć lat przestał chodzić do szkoły...

Ważnym aspektem jego życia była wyznawana religia, bowiem jako unitarianin był na uboczu głównego nurtu wyznaniowego. Zaś ideały wyznawanej religii próbował wcielać w życie.... Wedgwood znany jest również z zaangażowania w walkę na rzecz praw człowieka, w czasach kiedy w koloniach Wielkiej Brytanii kwitł handel niewolnikami.

Był nietuzinkową postacią, człowiekiem, który pragnął pozostawić po sobie ładniejszy, także lepszy świat... I tu należy dodać, że jego wnukiem był Karol Darwin.

Premiera dokumentu „Josiah Wedgwood – umysł oświecony" w niedzielę o 22 w Domo+.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA