fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Ile za biura na świecie

Londyn
Cushman & Wakefield
Najwięcej za wynajem powierzchni biurowej płaci się dziś w Londynie – ponad 2,3 tys. euro za mkw. rocznie. Notowania Moskwy spadają.

Londyńska dzielnica West End została trzeci rok z rzędu najdroższą lokalizacją biurową świata, wyprzedzając Hongkong, w którym czynsz za mkw. biura wynosi 1636 euro za mkw. na rok. Tak wynika z najnowszego rankingu firmy Cushman & Wakefield.

Pierwszą trójkę zestawienia zamyka Nowy Jork, który awansował o dwa miejsca (z czynszem 1262 euro za mkw. rocznie).

– Londyn przyciąga wiele międzynarodowych firm zainteresowanych wejściem na rynek europejski. Wobec dalszej poprawy koniunktury gospodarczej na Wyspach Brytyjskich oczekujemy wzrostu popytu na powierzchnię biurową w Londynie i wzrostu czynszów – prognozuje George Roberts, dyrektor działu ds. rynków londyńskich w firmie Cushman & Wakefield. Warszawa jest na 39. miejscu w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie (wśród 66 krajów) z rocznym czynszem za biura – 300 euro za mkw. W stolicy Polski podaż biur jest duża, więc warunki umów dyktują najemcy i nie ma co liczyć na wzrost stawek w najbliższym czasie.

– Warszawa pozostaje w środku rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie, co jest głównie wynikiem wysokiego zainteresowania najemców wynajmem powierzchni. Świadczą o tym dane o transakcjach najmu, które w całym 2014 r. zawarto na 609 tys. mkw. – mówi Bolesław Kołodziejczyk, starszy konsultant w Cushman & Wakefield.

Dzięki temu, pomimo presji podażowej, stawki bazowe w najlepszych budynkach w Warszawie wynoszą 25 euro za mkw. miesięcznie. Wśród krajów regionu Europy Środkowej Polska wciąż zajmuje najwyższą pozycję w zestawieniu najdroższych lokalizacji biurowych.

W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) na drugim miejscu najdroższych lokalizacji biurowych – po Londynie – znalazła się Moskwa. Czynsze za biura w stolicy Rosji spadły o 17 proc., co wiąże się z sankcjami nałożonymi na ten kraj w związku z wojną na Ukrainie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA