fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Portugalia spłaca wierzycieli

Bloomberg
Portugalia zacznie w marcu spłacać pożyczki pomocowe od MFW, zacznie od 6 mld euro — zapowiedziała minister finansów Maria Luis Albuquerque

Unia Europejska zgodziła się na to, by Lizbona zwróciła 14 mld euro pożyczek. Albuquerque poinformowała, że Portugalia przyspieszy spłatę pozostałego długu, aby skorzystać z rekordowo niskiej rentowności obligacji rządowych, obecnie znacznie mniejszej od oprocentowania, jakie ten kraj musi płacić Funduszowi.

- Po spłaceniu 14 mld euro powiemy naszym europejskim partnerom, że jesteśmy w stanie zwrócić resztę, aby w pełni korzystać z oszczędności na oprocentowaniu — wyjaśniła w telewizji. Pożyczki od MFW są oprocentowane w wysokości ok. 3,5 proc., natomiast Lizbona wyemitowała kilka dni temu 10-letnie obligacje ze stopą nieco ponad 2 proc., a ta zmalała na wtórnym rynku do ok. 1,8 proc.

MFW zapewnił jedną trzecią funduszy z programu ratunkowego 78 mld euro, który Portugalia zaakceptowała w 2011 r. podczas kryzysu długu, a w ubiegłym roku przestała z niego korzystać. Władze w Lizbonie dostały od europejskich partnerów zgodę na wcześniejszy zwrot 14 mld euro w ciągu najbliższych 2,5 roku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA