fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Ehsumacja ciał ofiar II wojny światowej

Dokładnie 75 lat temu wybuchła II wojna światowa. Polskę zaatakowała najpierw III Rzesza, a kilka dni później Związek Radziecki. Na zdj. sowieckie czołgi podczas wspólnej defilady Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Brześciu we wrześniu 1939 r.
EAST NEWS
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Ekshumowane wiosną na Kresach szczątki żołnierzy Września '39 zostaną pogrzebane na jesieni.
Ponowny pochówek żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza odbędzie się na cmentarzu wojennym w Mielniku na Wołyniu. Organizacją uroczystości zajmuje się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
– Na razie nie jest ustalona dokładna data pogrzebu, ale na pewno odbędzie się jesienią – mówi Dariusz Sienicki, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Na cmentarzu zostaną złożone szczątki ośmiu osób: siedmiu żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariusza Policji Państwowej, którzy polegli we wrześniu 1939 roku na Kresach Rzeczypospolitej.
Ich szczątki zostały znalezione późną wiosną tego roku w czasie ekspedycji polsko- -ukraińskiej. W poszukiwaniach grobów polskich żołnierzy wzięli udział przedstawiciele ROPWiM, zespół polskich i ukraińskich archeologów, przedstawiciele Fundacji Niepodległości, IPN oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.
Na podstawie informacji Anatola Sulika, zmarłego w kwietniu tego roku historyka, który od lat ratował przed zapomnieniem polskie cmentarze, poszukiwano miejsca zbrodni dokonanej przez NKWD na wrześniowych żołnierzach w okolicach wsi Piszcza. Jednak mimo dokonania w tamtej okolicy ok. 2,5 tys. odwiertów i wykopów sondażowych ekipa nie natrafiła na szczątki.
– W czasie prac poszukiwawczych w rejonie Szacka oraz Lubomla odnaleźliśmy jednak pięć grobów, z których ekshumowano szczątki ośmiu osób. Znaleziono fragmenty oporządzenia i wyposażenia wojskowego. Z kości pobrano także próbki do badań DNA, zostały one przewiezione do Polski – mówi Jan Fedirko z Fundacji Niepodległości, która dofinansowuje badania DNA szczątków żołnierzy.
Określeniem profili genetycznych zajmuje się Katedra Medycyny Sądowej UMK w Toruniu Collegium Medicum w Bydgoszczy.
Kim byli odnalezieni żołnierze i policjant? Zdaniem uczestników wyprawy to m.in. uczestnicy bitwy pod Szackiem, do której doszło pod koniec września 1939 r. pomiędzy żołnierzami KOP a Sowietami. W czasie walk zginęło wtedy ok. 500 polskich żołnierzy, część wziętych do niewoli została potem zamordowana przez sowieckie siły specjalne.
W czasie tegorocznej ekspedycji ekshumowano żołnierzy z grobów znajdujących się we wsiach Położewo, Mielniki oraz Glinne. W lesie w miejscowości Położewo znaleziono najprawdopodobniej szczątki por. rez. Tomaszewskiego, szkielety dwóch kolejnych ekshumowano z ogródka pomiędzy dwoma chatami (prawdopodobnie zginęli w czasie nalotu niemieckiego 15 września 1939 r.).
W lesie w Mielnikach znaleziono szczątki trzech polskich żołnierzy, którzy – jak wynika z relacji miejscowych – zostali zamordowani przez mieszkańca tej okolicy. Po bitwie pod Szackiem żołnierze błądzący po lasach i bagnach poprosili go o pomoc. Ten jednak zaatakował ich siekierą i zabił.
Z kolei w ogródku mieszkańca wsi Mielniki znaleziono szczątki policjanta zamordowanego przez Sowietów.
Odkryte dotąd szczątki, po przeprowadzeniu badań antropologicznych oraz pobraniu prób do badań DNA, tymczasowo złożono w dzwonnicy kościoła Świętej Trójcy w Lubomlu.
Teraz Straż Graniczna stara się o to, aby na wystawie w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie pokazać rzeczy znalezione przy ekshumowanych żołnierzach KOP.
Jak zapowiadają historycy, poszukiwania żołnierzy na Wołyniu będą kontynuowane. Naukowcy  ruszą m.in. w okolice miejscowości Tynne koło Sarn oraz Piszczy.

75. rocznica wybuchu II wojny światowej

Centralne uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbędą się o godz. 4.45 na Westerplatte. Weźmie w nich udział premier Donald Tusk. ?Po południu na Westerplatte odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz prezydenta Niemiec Joachima Gaucka. Zapalą oni znicze na cmentarzu obrońców Westerplatte. Na placu ?pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbędzie się koncert Orkiestry Filharmonii Narodowej. Na koniec tej części obchodów prezydenci złożą wieńce pod pomnikiem, po czym wsiądą na pokład katamaranu, gdzie zaplanowana jest debata głów państw z polską i niemiecką młodzieżą. Potem wezmą udział w pokazie spektaklu „Wybuch", który z okazji rocznicy organizuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Widowisko zrealizowane zostało według pomysłu Andrzeja Wajdy. W południe ?na placu przed pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej ?w Gdańsku zaplanowano uroczystą mszę świętą w intencji poległych pocztowców.
Z kolei dziś w Warszawie gościł będzie kard. Reinhard Marx, przewodniczący niemieckiego episkopatu. Arcybiskup metropolita Monachium i Freising spotka się m.in. z kard. Kazimierzem Nyczem i wspólnie z nim będzie modlił się o pokój przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W programie jego wizyty są także odwiedziny Muzeum Powstania Warszawskiego oraz złożenie kwiatów w Parku Wolności.     —koz, tk
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA