fbTrack

Polityka

Sondaż Rz. PiS wciąż przed PO

Jarosław Kaczyński w otoczeniu posłów PiS
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Sondaż „Rz". Platformie nie udało się ?latem zniwelować przewagi, którą PiS zdobyło po wybuchu afery taśmowej.
W ostatnim, przeprowadzonym tuż przed końcem sejmowych wakacji, badaniu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS (dawniej IBRiS Homo Homini) PiS utrzymało bezpieczną ośmiopunktową przewagę nad PO. Z sondażu dla „Rz" wynika, że gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę w Sejmie byłyby jeszcze trzy partie: SLD, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego i PSL.
Dwa tygodnie temu na PiS chciało głosować 33 proc. respondentów. W obecnym sondażu jest tak samo. O jeden punkt procentowy wzrosły notowania  PO (25 proc.), SLD (12 proc.) i Nowej Prawicy (7 proc.). Pogorszyły się tylko wyniki PSL, ale 5 proc. gwarantuje ludowcom miejsce w parlamencie. W Sejmie zabrakłoby Twojego Ruchu, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, Polski Razem Jarosława Gowina i Ruchu Narodowego.
Powiększ grafikę Chęć udziału w wyborach deklaruje 47 proc. z reprezentatywnej 1100-osobowej grupy respondentów. Spośród tych, którzy chcieliby zagłosować, swojego faworyta nie ma jeszcze 13 proc. wyborców (tyle samo co w ostatnim badaniu). Taki układ sił utrzymuje się od końca czerwca, czyli od wybuchu afery taśmowej. Wtedy to przewaga PiS nad PO wzrosła do dziewięciu punktów procentowych (przed aferą różnica była dwukrotnie mniejsza). I choć w połowie lipca wydawało się, że przewaga topnieje (zmalała do sześciu punktów procentowych), to w kolejnym badaniu PiS wyprzedziło PO aż o 11 punktów procentowych. Wtedy rozpoczęły się sejmowe wakacje, a PiS porozumiało się z partiami Ziobry i Gowina. W tym i poprzednim pomiarze różnica nieco zmalała, ale wciąż nie wróciła do stanu sprzed afery. IBRiS zapytał też respondentów o poparcie dla wspólnych list prawicy. Obóz Jarosława Kaczyńskiego wybrałoby ?34 proc. badanych, a Tuska ?24 proc. z nich. Jest to jednak mniejsza różnica niż tuż po zjednoczeniu. Przed miesiącem wynosiła 40 do 24 proc. na korzyść PiS. Przy wspólnym bloku prawicy lepsze o jeden punkt są też notowania SLD (13 proc.) i PSL (6 proc.). Nie zmieniają się jedynie notowania partii Korwin-Mikkego (7 proc.). Pod progiem są Twój Ruch i Ruch Narodowy. W tym tygodniu pierwsze po przerwie obrady Sejmu. – Teraz zacznie się polityka i zobaczymy, czy te trendy się utrzymają – mówi politolog dr Anna Materska-Sosnowska. – Jak się porówna rok do roku, to sondaże wakacyjne nieco się różnią od pozostałych. Jej zdaniem PiS lepiej przepracowało wakacje, również w terenie, gdzie jest aktywniejsze niż PO. Wskazuje jednak, że rządzący mogą zbierać siły do odbicia. Pomysłu na taki ruch nie ma Janusz Palikot. – Twój Ruch to już przeszłość – ocenia dr Jacek Zaleśny. Zauważa, że dla PiS ważniejszym efektem zjednoczenia niż notowania jest wzmocnienie lokalnych szeregów. Z kolei dla PO mogą być istotne pieniądze z OFE, które jak pisała w piątek „Rz", zasiliły budżet. – Sukcesy inwestycyjne mogą rekompensować straty wizerunkowe – przekonuje.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL