fbTrack

Ekonomia

E.ON, Enel, Endesa – wielka wymiana energetycznych aktywów w Europie

Niemiecki E.ON chce przejąć za 12 mld euro część francuskich, włoskich, polskich i tureckich aktywów hiszpańskiego koncernu Endesa. Na liście może być Elektrociepłownia Białystok
Transakcja niemiecko-hiszpańska to jeden z elementów gigantycznej fuzji energetycznej, którą w zeszłym roku zaakceptowała Komisja Europejska. Chodzi o wykupienie przez włoski Enel i hiszpańską Accionę majątku Endesy za ponad 42 mld euro. W bitwie o Endesę wielkim przegranym był E.ON, ale Bruksela dała Niemcom możliwość odkupienia części majątku hiszpańskiej firmy. Stąd nowa transakcja – Enel i Acciona zaproponowały, by E.ON odkupił aktywa warte 13,5 mld euro, ale Niemcy chcą wydać mniej – 11,8 mld euro. Sprzedaż aktywów stała się możliwa po tym, jak firmy doszły do porozumienia w sprawie wyceny majątku Endesy we Francji, Włoszech, w Polsce i Turcji (filii we Francji i Włoszech wraz z długiem). Ich wartość ustalono na 11,5 mld euro.
Włosi zaoferowali Niemcom także swoją hiszpańską filię Viesgo za 2,025 mld. Dali im 10 dni na decyzję, a E.ON natychmiast zadeklarował za aktywa w Hiszpanii (Viesgo), Francji i Włoszech 8,9 mld euro i spłatę 2,9 mld euro długów. Skorzystają obydwie strony: E.ON umocni się w Europie, Enel zmniejszy dług o 8,4 mld euro, do 49 mld. Ta trójstronna transakcja może mieć znaczenie dla Elektrociepłowni Białystok, którą sześć lat temu kupił od Skarbu Państwa koncern SNET (jego współwłaścicielem jest właśnie Endesa). Trudno teraz ocenić, czy E.ON zostanie nowym inwestorem ciepłowni. Szczegóły transakcji wymiany aktywów w Europie będą znane za kilka tygodni.
11,8 mld euro chce zapłacić niemiecki potentat energetyczny E.ON za europejskie aktywa Endesy Hiszpańska Endesa jest też udziałowcem Towarowej Giełdy Energii i ma 10 proc. akcji tej firmy. Poza tym starała się o przejęcie Zespołu Elektrowni Dolna Odra i pod koniec 2005r. była bliska sukcesu, bo uzgodniła ze Skarbem Państwa warunki transakcji. Po zmianie ministra w 2006 r. przetarg unieważniono. Gdy potem wstrzymano prywatyzację energetyki, hiszpańska firma zainteresowała się inwestycjami w odnawialne źródła energii. Ma plan budowy farm wiatrowych. Endesa od kilku miesięcy negocjuje też ze spółką Operator ARP warunki nabycia Zakładu Elektroenergetycznego Huty Częstochowa – Elsen.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL