fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Konflikt w zachodniopomorskiej Platformie

Według nieoficjalnych informacji Norbert Obrycki został ukarany, bo nie chciał się podporządkować posłowi Sławomirowi Nitrasowi
36-letni Norbert Obrycki pełni funkcję marszałka od ostatnich wyborów samorządowych. W trakcie kadencji zebrał wiele pozytywnych opinii. Nawet od opozycji. Tydzień temu miesięcznik „Forbes” wybrał go człowiekiem roku.
Niespodziewanie ogłosił rezygnację. „W sytuacji wycofania mi rekomendacji do sprawowania funkcji marszałka przez partię, której jestem członkiem, a która udzieliła mi jej w grudniu 2006r., powziąłem decyzję o rezygnacji z pełnienia owej funkcji i zakończeniu pracy kierowanego przeze mnie zarządu województwa na najbliższej sesji absolutoryjnej” – napisał w komunikacie.
Musiał zrezygnować, bo większość członków zarządu wojewódzkiego PO postanowiła cofnąć mu partyjną rekomendację. Co dziwne – powody partyjnej decyzji utajniono.
– Padało wiele argumentów dotyczących sposobu prowadzenia przeze mnie urzędu i polityki kadrowej. Nie muszę się z nimi zgadzać, ale szanuję większość zarządu – mówi „Rz” Obrycki.
Nieoficjalnie wiadomo jednak, że usunięcie marszałka to wynik konfliktu, jaki panuje w zachodniopomorskiej Platformie. Gdy PO przejęła władzę w Szczecinie i regionie, spory zaczęły się nasilać. Pierwszy wybuchł w styczniu, gdy CBA ogłosiło raport dotyczący sprzedaży mieszkań komunalnych w Szczecinie. Zdaniem biura doszło do nieprawidłowości, a wśród transakcji, którą podważono, było kupno mieszkania przez dzisiejszego prezydenta miasta Piotra Krzystka (PO). W partii pokłócono się o to, jak rozwiązać problem i jak powinien się zachować prezydent. Na początku marca rozpętał się konflikt wokół marszałka Obryckiego. Jego zwolennicy twierdzą, że cofnięcie rekomendacji partii jest karą za to, że nie chciał się podporządkować kadrowej polityce szefa szczecińskiej PO, posła Sławomira Nitrasa. Sam poseł tej sprawy nie chce komentować.Obryckiego wsparł prezydent Krzystek. Razem pojechali do Warszawy, gdzie poskarżyli się na posła Nitrasa szefowi MSWiA Grzegorzowi Schetynie. Niewiele zdziałali.
Najpierw zmusza się marszałka do odejścia, a potem szuka hakówBartosz Arłukowicz poseł LiD
Tydzień później zastępcy Obryckiego – ku jego zaskoczeniu – podjęli uchwałę o kontroli wydatków marszałka. Sam poseł Nitras w jednym z wywiadów zarzucił Obryckiemu, że za mało pracuje. Zdaniem posła podległy marszałkowi wydział musiał też trzy dni przygotowywać go do telewizyjnej debaty na temat środków unijnych. Za marszałkiem ujął się senator PO Krzysztof Zaremba, który wystąpił do partyjnego sądu koleżeńskiego o ukaranie Nitrasa.
Opozycja bacznie przygląda się walce w PO. – Nie jesteśmy zwolennikami Obryckiego, ale jakieś zasady obowiązują. Najpierw zmusza się go do odejścia, bo jest zbyt samodzielny, a potem gorączkowo szuka jakichś haków – komentuje szczeciński poseł LiD Bartosz Arłukowicz. O losie marszałka zadecyduje sejmik, który musi przyjąć jego dymisję. Może dojść do tego, że PiS i LiD zagłosują przeciw rezygnacji.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA