fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Artyści do premiera: zostawmy abonament

Wajda, Penderecki, Zanussi i kilkudziesięciu innych twórców apelują do Donalda Tuska w sprawie finansowania mediów publicznych
Naszym obywatelskim obowiązkiem jest zaprotestować przeciwko planom osłabienia mediów publicznych oraz ich uzależnienia od administracji rządowej” – napisali twórcy .
Ich zdaniem publiczne radio i telewizja to instytucje, które bardzo trudno zreformować, ale bardzo łatwo zniszczyć.
„Abonament jest najuczciwszym sposobem finansowania mediów publicznych. Jeśli rząd chce ulżyć obywatelom i finansować media publiczne z budżetu państwa, może pozwolić odpisywać abonament od podatków, zamiast uzależniać publiczne radio i telewizję od rządowej administracji” – czytamy w piśmie.
Pod listem podpisali się między innymi: Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Julia Hartwig, Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi, Henryk Mikołaj Górecki, Maja Komorowska, Krzysztof Krauze, Agnieszka Holland, Juliusz Machulski, Jerzy Hoffman, Krystyna Janda, Izabela Cywińska, Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Kolberger.
Niepokój twórców próbował rozwiać premier. – Mogę uspokoić, że ci wszyscy, którzy oferują warte wspierania dzieła kultury, w tym nowym systemie także znajdą środki – zapewniał Donald Tusk. Jego zdaniem abonament należy zlikwidować, bo stał się nieskuteczną daniną, której i tak wiele osób nie płaci.
Podkreślił, że będzie otwarty na rozmowy ze środowiskami twórczymi. – Załatwimy to po bożemu, nie będzie żadnego uszczerbku dla ludzi twórczych – mówił.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA