fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służba zdrowia

Zdrowotny dzień posłów

Sejm zajmie się dziś sztandarowymi projektami Platformy reformującymi służbę zdrowia
PO proponuje m.in. ustawę o ubezpieczeniach dodatkowych, utworzeniu instytucji rzecznika praw pacjenta, przekształcaniu szpitali.
Nie ma na razie w Sejmie projektu PO podwyższającego składkę zdrowotną. Premier zapowiedział, że wzrośnie ona z obecnych 9 do 10 proc. naszych zarobków. Zapłacilibyśmy za to z własnych kieszeni, bo zwiększyć ma się ta część składki, której nie można odliczać od podatku. Projekty podnoszące składkę zdrowotną będą dziś za to zgłaszać posłowie opozycji. LiD proponuje, by wzrosła do 2012 r. do 12 proc. Dodatkowe pieniądze przeznaczane na zdrowie można by odliczyć od podatku. To kosztowałoby budżet ok. 17 mld zł do 2012 roku. Bardziej hojny jest projekt PiS. Zakłada, że składka będzie rosła do 2012 roku do 13 procent. Całość składki można by odliczać od podatku, co oznaczałoby ponad 30 mld zł z budżetu w samym 2012 r.
Posłowie będą się też spierać o przekształcenie szpitali w spółki. PO chce, by samorząd zachował przynajmniej 51 proc. udziałów, LiD proponuje 75 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA