fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Informatyka bardzo mile widziana

Rzeczpospolita
Sonion, Oticon, Unizeto, Home.pl, Vobis wybrały aglomerację szczecińską na swoje siedziby. Być może niedługo pojawią się kolejne tego typu firmy, bo Szczecin buduje na ich potrzeby nowoczesny park technologiczny
Wysokie technologie to nowy sektor prężnie rozwijający się w Szczecinie. Przyciąga go położenie geograficzne i świetna komunikacja z Europą Zachodnią. Ważnym argumentem jest też obecność technicznej uczelni, Politechniki Szczecińskiej.
Wszystko to zaowocowało powstaniem silnych, lokalnych firm komputerowych, z których część szybko zrobiła ogólnopolską karierę. Wśród nich jest Vobis, największa specjalistyczna sieć zajmująca się sprzedażą cyfrowego sprzętu IT.
– Zaczęliśmy w 1992 r., wtedy otworzyliśmy pierwszy sklep w Szczecinie – opowiada Tomasz Kordas, wiceprezes Vobisu.
Firma szybko zaczęła rozwijać własną sieć sklepów zlokalizowanych w centrach miast, a z czasem także w galeriach handlowych hipermarketów.– Na koniec roku posiadaliśmy 85 własnych sklepów pod szyldem Vobis Digital. Ponadto w mniejszych miastach mamy 92 partnerskie punkty sprzedaży Vobisu, w jednolitej dla całej sieci Vobis Digital wizualizacji – wylicza wiceprezes.
Vobis postanowił rozszerzyć swoją ofertę. Wspólnie z fińską Nokią buduje sieć jej sklepów firmowych (Nokia Store). Na podstawie umowy z Polkomtelem rozpoczął także tworzenie sieci sklepów z usługami telekomunikacyjnymi pod marką Vobis Mobile. Do tej pory otworzył już dziewięć placówek. Firma tak się rozwinęła, że jest w trakcie zmiany lokalizacji głównego magazynu. Nowy zostanie wybudowany w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Chce też wyjść poza Polskę.
– Myślimy o krajach ościennych takich jak Czechy, Słowacja, Rumunia i Bułgaria. Są one brane pod uwagę w pierwszej kolejności – wyjaśnia Tomasz Kordas.
Teraz najważniejszym celem spółki jest wejście na giełdę. W lutym Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Vobisu, który zostanie upubliczniony po Wielkanocy. Dzięki emisji akcji firma chce pozyskać część środków na realizację programu inwestycyjnego, którego wielkość na lata 2007 – 2009 określiła na 230 mln zł.
Lokalną firmą, która zrobiła również ogólnopolską karierę, jest Home.pl, zajmujący się webhostingiem. Firma proponuje klientom konta mailowe, ale przede wszystkim dzierżawi na swoich serwerach miejsce na serwisy internetowe. Została utworzona w 1997 roku przez trzech kolegów. Dwóch było wtedy świeżo upieczonymi absolwentami technikum.
Pierwsza siedziba Home.pl mieściła się na ośmiu metrach kwadratowych użyczonych przez ojca jednego z założycieli. Co ważne, firma nie ograniczyła się tylko do klientów ze Szczecina. Wszystkie formalności można było załatwić wchodząc na stronę WWW, możliwa była więc obsługa internautów z całej Polski. Pionierski pomysł szybko zaczął przynosić efekty.
Dzisiaj Home.pl rozwija się błyskawicznie. Dwa lata temu obsługiwał ponad 100 tys. domen internetowych z końcówką pl, w styczniu tego roku już 200 tys., a obecnie jest ich 242 tys. Rosną też obroty. W 2006 r. przychody wynosiły ponad 20 mln zł, a rok później 28,5 mln zł.
– Oprócz prognozowanego 40-proc. wzrostu przychodów planujemy zwiększenie rentowności z obecnych 14,3 do 20 proc. Chcemy też rozszerzyć ofertę m.in. o nowe produkty i pakiety hostingowe – mówi Piotr Kapcio, jeden z właścicieli.
Unizeto Technologies to z kolei fachowcy od bezpieczeństwa komputerowego. W grudniu 2006 roku firma otworzyła supernowoczesne centrum danych. Dzięki niemu firmy i instytucje mogą przenieść swoje papierowe archiwa do odpowiednio chronionych komputerów Unizeto.
Firma prowadzi też szeroką działalność w sektorze IT: projektuje systemy informatyczne dla sektora ubezpieczeń i dużych korporacji oraz prowadzi inne zaawansowane usługi. Zajmuje się podpisem elektronicznym, e-dokumentami oraz obsługą elektronicznych faktur.
Co ciekawe, firma ma ponad 40-letnią historię. Jej protoplasta to powstały w 1965 roku Zakład Obliczeniowy. Była to jednostka budżetowa, do której zadań należała obsługa informatyczna największych przedsiębiorstw Pomorza Zachodniego.
W 1993 roku firma została sprywatyzowana i od tego czasu intensywnie się rozwija.
Oddzielną kategorię stanowią zagraniczne koncerny, głównie medyczne, które postanowiły zainwestować w podszczecińskim Mierzynie.
W 1997 roku jako pierwszy pojawił się – wtedy jeszcze duński, a dzisiaj już amerykański – koncern Sonion. Firma produkuje części do aparatów słuchowych, a także elementy do telefonów komórkowych. W Mierzynie ma już trzy hale produkcyjne o powierzchni 9,5 tys. metrów. Od 2006 roku mieści się tutaj cały dział księgowo-finansowy i informatyczny; obsługują one wszystkie europejskie oddziały Sonion. Obecnie koncern przy udziale polskich specjalistów przenosi część produkcji aparatów do Wietnamu. W zamian w Polsce w tym roku uruchomi produkcję zaawansowanych urządzeń medycznych do chirurgii niskoinwazyjnej (biopsji).
Niedawno do Soniona dołączył duński koncern William Demant Holding, jeden z najstarszych światowych producentów aparatów słuchowych. Sprzedaje je w ponad 100 krajach. W Polsce powstają jego aparaty pod dwoma markami: Oticon i Bernafon.
– Produkcja przebiega zgodnie z planem. Na początku roku firma zatrudniała około 200 pracowników, ale ta liczba może się podwoić – wyjaśnia Krzysztof Kowalski, dyrektor generalny Oticon Polska Production – Istnieją duże szanse na rozwój innych działów produkcyjnych poza montażowym. Obecnie w trakcie tworzenia jest dział, który będzie wspierał rozwój produktu i oprogramowania używanego do produkcji najnowocześniejszych aparatów słuchowych.
Szczecin mocno wspiera przemysł high tech. W 2000 r. powołał do życia Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny. W tym roku park rozpoczął inwestycję pod nazwą Pomerania. W jej ramach wybudowane zostaną m.in.: centrum innowacji, inkubator przedsiębiorczości, centrum komputerowe i centrum szkoleniowe.
– Na terenach Pomeranii znajdą się także centra biznesowe, kongresowe, punkty gastronomiczne oraz zielone tereny parkowe. Stworzymy doskonałe zaplecze dla funkcjonowania firm na terenie parku. Docelowo powstanie 100 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej i laboratoryjnej z potężną serwerownią, zdolną zaspokoić potrzeby wszystkich podmiotów funkcjonujących w tym miejscu – mówi Grzegorz Fiuk, prezes zarządu SPNT.Pomerania ma być gotowa w 2011 roku. Szczecin wybuduje ją m.in. dzięki środkom z Unii Europejskiej.
[ramka][b]Jak wybieraliśmy najdynamiczniejsze spółki[/b]
Na podstawie danych finansowych z lat 2003 – 2006 wytypowaliśmy trzy, naszym zdaniem, najlepsze spółki województwa. Przy ocenie wzięliśmy pod uwagę wiele wskaźników finansowych. Wśród nich najistotniejszym była dynamika przychodów ze sprzedaży, a także rentowność sprzedaży. Ponadto wyliczenia uwzględniają zwrot z aktywów (ROA), zwrot z kapitału (ROE), marżę zysku operacyjnego oraz dynamikę aktywów i kapitałów. Wybór dokonywany był metodą punktową. Za każdy wskaźnik firma otrzymywała określoną liczbę punktów. Najwięcej punktów przyznawaliśmy za dynamikę oraz rentowność sprzedaży. Zestawienie firm przygotowaliśmy na podstawie opublikowanej przez „Rz” w kwietniu Listy 500. Dane zostały uzupełnione o firmy, które zamieściły swoje sprawozdania w Monitorze Polskim B. Dane spółek giełdowych pochodzą ze sprawozdań dla KNF. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA