fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Beatlesi na jazzowo

Kompozycje Johna Lennona i Paula McCartneya są tylko pretekstem do rozbudowanych, mistrzowskich improwizacji jazzowych, w których bryluje amerykański pianista o swojsko brzmiącym nazwisku David Kikoski.
– Melodia zawsze zwycięży – powiedział kiedyś genialny pianista Keith Jarrett o standardach, które z upodobaniem wykonuje ze swoim trio.
Nie tylko on ceni melodyjne tematy. Do grona wybitnych interpretatorów popularnych kompozycji należy David Kikoski. Ten amerykański pianista zaprezentował się już w Polsce w formacji gwiazd Steps Ahead, a ponad rok temu wystąpił z projektem Beatlejazz, który firmuje razem z perkusistą Brianem Melvinem. Wówczas towarzyszył im trębacz Randy Brecker, tym razem będzie to tylko trio z basistą Piotrem Lemańczykiem. Pod wspólnym tytułem „Beatlejazz” ukazały się już cztery płyty. Wszystkie trafiły do pierwszej dziesiątki najczęściej granych płyt w USA, na tzw. Radio Chart.
Każda z tych płyt nagrana została z innymi znamienitymi gośćmi. Na najnowszej „All You Need” wystąpili: Joe Lovano, Michael Brecker (jedno z ostatnich nagrań przed śmiercią), Toots Thielemans, Richard Bona, natomiast na wcześniejszej „With a Little Help From Our Friends” pojawili się John Scofield, Mike Stern i Larry Grenadier. Warto bliżej przedstawić Kikoskiego, bo z pewnością zasługuje na uznanie. Pierwszych lekcji fortepianu udzielał mu ojciec. Uczył syna nie tylko klasyki, ale także jazzu, a szczególnie Ellingtona i Basiego. Jako bardzo młody pianista Kikoski wygrał stanowy konkurs jazzowy i pojechał do Bostonu studiować na Berklee College of Music. Tam poznał Pata Metheny’ego, z którym później nagrał płytę. Zdolnego jazzmana zauważyli bardziej utytułowani muzycy. Występował i nagrywał m.in. z Joe Hendersonem, Bobem Bergiem i Ronem Carterem. Z Alem Fosterem i Eddiem Gomezem założył własne trio i nagrał debiutancki album „Presage” (1989). W latach 90. ub. wieku David Kikowski należał do najpopularniejszych sidemanów. Album nagrany z perkusistą Royem Haynesem i innymi sławami był nominowany do nagrody Grammy. Tygmont, Warszawa, ul. Mazowiecka 6/8, tel. 022 828 34 09, wtorek (25.07) – czwartek (27.03), godz. 21
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA