fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Majdan trwa, rewolucja ogarnia już prawie całą Ukrainę [relacja]

Opozycja okupuje gmach ministerstwa sprawiedliwości w Kijowie.
AFP, Sergei Gapon Sergei Gapon
Oskar Górzyński
Protesty objęły wszystkie prócz dwóch obwodów na Ukrainie. Władze jednak się nie poddają i kontratakują. W Kijowie demonstranci zajęli gmach ministerstwa sprawiedliwości.
Najświeższą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj.
23:32
Wariant siłowego rozwiązania nadal aktualny - pisze Jędrzej Bielecki w swojej analizie sytuacji na Ukrainie.
23:24
Niepokojące informacje podaje również Rusłan Szoszyn: Ukraińska opozycja twierdzi, że rosyjskie jednostki specjalne niebawem wyruszą by pomoc Janukowyczowi w stłumieniu protestów. Cały tekst tutaj.
23:13
Na portalu YouTube mamy już zapis wideo włamania do budynku ministerstwa. Małej grupie Wspólnej Sprawy udało się to zrobić praktycznie bez oporu i bez reakcji sił porządkowych.
 
23:03
A jednak zupełnie spokojnie nie jest. Jak informuje gazeta Kyiv Post, aktywiści ruchu Spilna Sprawa (Wspólna Sprawa), którzy w sobotę okupowali budynek ministerstwa energetyki, tym razem dostali się do środka gmachu ministerstwa sprawiedliwości. Demonstranci okupują budynek i wzywają do budowy barykad wokół ministerstwa.
22:49
A oto jak wygląda sytuacja w całej Ukrainie.
(Twitter/AFP)
Choć widać wyraźnie, że Euromajdan ma znacznie większe poparcie w zachodniej Ukrainie, to również i na rosyjskojęzycznym wschodzie udało się demonstrantom albo zająć siedzibę lokalnych władz (obwód Połtawski, skośne paski), albo wziąć je w oblężenie (paski poziome). Tylko w dwóch obwodach - chersońskim i krymskim - nie toczyły się żadne protesty opozycji.
22:45
Wygląda na to, że dzisiejsza noc w Kijowie będzie spokojna. Nie ma wieców, nie ma starć, nie ma petard, sporadycznie tylko słychać pojedyncze grupy wznoszące okrzyki. Oto jak prezentuje się obecnie ul. Hruszewskiego, miejsce największej barykady.
19:15
Propozycje prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza dla liderów opozycji to była pułapka - komentuje w PAP wczorajszy ruch Janukowycza analityk ds. Ukrainy z PISM Jewgen Worobiow. Według niego siła opozycji leży w sile protestujących na Majdanie ludzi.
-Propozycje Janukowycza to była pułapka. To była próba pokazania, że chce dialogu z protestującymi, ale w gruncie rzeczy uzależniał ewentualny kompromis od warunków, które pogorszyłyby pozycję liderów opozycji wobec Majdanu. Przyjęcie tych propozycji przez Jaceniuka i Kliczko mogłoby sprowokować taką sytuację, w której opozycja jeszcze bardziej podzieliłaby się - powiedział Worobiow, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Opinie Worobiowa zdawali się podzielać protestujący, którzy owacją przywitali wiadomość o tym, że opozycja odrzuca propozycję Janukowycza.
18:01
A takie postapokaliptyczne widoki można zobaczyć przy barykadach na ul. Hruszewskiego.
(Twitter/Fuad Shabazov)
 
17:54
Napływają doniesienia o aresztowaniach w Dniepropietrowsku na wschodzie kraju, gdzie ok. trzy tysiące demonstrantów oblegało gmach władz regionalnych. Demonstracje odbywały się już w prawie wszystkich obwodach we wschodniej Ukrainy, w większości rosyjskojęzycznej i tradycyjnie popierającej Partię Regionów. Wyjątkiem jest Krym. W Sewastopolu zwolennicy Janukowycza zebrali się dziś na wiecu z poparciem dla władz, skandując m.in. "Berkut! Berkut!"
17:10
Po Ukrainie krążą szwadrony śmierci - pisze w liście otwartym wybitny ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz. Pełną treść listu publikujemy tutaj.
17:06
Tak Kozacy chronią barykady przed oddziałami Berkutu
16:51
Uaktualniona wersja mapy protestów krążącej po sieci mapy. Nowe elementy - kontrmanifestacje zwolenników Partii Regionów oznaczone niebieskimi prostokątami (Donieck, Krym, Ługańsk). Ukraiński trójząb - miejsca gdzie lokalne władze uznały Narodną Radę - władze powołaną przez protestujących (Lwów, Wołyń, Tarnopol).
16:44
Jak podaje Kyiv Post, Protesty wokół siedzib lokalnych władz trwają dzisiaj m.in. w Czerkasach, gdzie Narodna Rada, organ powołany przez protestujących, negocjuje z władzami obwodu, a także w Odessie i Dniepropietrowsku, gdzie zebrało się po kilka tysięcy ludzi. W Zaporożu część demonstrantów próbowała szturmować budynek Rady, lecz zostali oni odepchnięci przez siły bezpieczeństwa. W Dniepropietrowsku dostępu do budynku samorządu broni oddział "tituszek", czyli chuliganów wynajętych przez władze.
16:40
W Kijowie odbył się pogrzeb jednego z  protestujących zabitych podczas zamieszek, 25-letniego Białorusina Michaiła Żyznieuskiego. Kondukt z trumną przeszedł przed barykadę, za którą stał kordon milicji. Gdy mijał komendę główną milicji ludzie skandowali: "zemsta, zemsta!".
Msza żałobna w intencji Żyznieuskiego odbyła się w niedzielę w południe w soborze Mychajłowskim. Obecni byli m.in. liderzy opozycji Arsenij Jaceniuk i Jurij Łucenko.
Kondukt żałobny, w którym szły tysiące ludzi, przeszedł ulicą Mychajłowską obok komendy głównej milicji; tam skandowano: "zemsta, zemsta!". Obok siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na ul. Wołodymyrskiej rozległy się okrzyki: "gestapo!" - relacjonuje PAP
13:42
Polożone na poludniowo-wschodnim krańcu kraju Zaporoże to jeden z ostatnich obwodów zachodniej Ukrainy, w którym opozycja nie przejęła jeszcze władzy. Tak obecnie wyglada mapa rewolucji. Kolor niebiesko-żółty oznacza okręgi, gdzie opozycja przejęła władzę we władzach lokalnych. Czerwony oznacza miejsca, gdzie demonstranci starają się przejąć kontrolę, różowy - masowe protesty, a niebieskie - gdzie utrzymuje się władza partii rządzącej.
(Twitter/Sergi Gorbachov)
13:25
Wśród protestujących są również niepełnosprawni
13:17
Majdanowcy oblegaja obecnie Zaporoską Radę Obwodową. Bedzie kolejny szturm na budynek wladz?
(Twitter)
13:11
Premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z jednym z liderów ukraińskiej opozycji Arsenijem Jaceniukiem - podaje PAP.
Rozmowa dotyczyła sytuacji na Ukrainie w ostatnich godzinach. Tusk poinformował Jaceniuka o działaniach UE ws. Ukrainy.
Rzecznik rzadu Malgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Tusk i Jaceniuk wyrazili nadzieję na pozytywne rozwiązanie sytuacji na Ukrainie.
12:37
Minister Spraw Wewnetrznych Ukrainy wydal oswiadczenie na swojej stronie internetowej, okreslajac przejecie Ukrainskiego Domu przez demonstrantow jako napasc. Zacharczenko dodal, ze milicjanci i zolnierze tam przebywajacy mogli odeprzec atak Majdanu, ale nie chcieli uzywac przemocy. Zapowiedzial tez negocjacje z opozycja w sprawie opuszczenia budynku.
 
9:16
Spokojny poranek na wszystkich frontach w Kijowie.
Tak wygląda obecnie miasteczko namiotowe na Majdanie.
(Ukrstream.tv)
3:53
Większość demonstrantów powróciła na Majdan Niepodległości. Mimo mrozu nie rozchodzą  się do domów.
3:34
Jaceniuk i Kliczko mają nadzieję, że wraz z rozszerzającym się ruchem protestu w miastach zachodniej Ukrainy i samym Kijowie prezydent będzie skłonny do dalszych ustępstw. Przeczytaj podsumowanie wczorajszych wydarzeń korespondenta "Rz" z Kijowa, Jędrzeja Bieleckiego.
3:10
Protestanci śpiewają przed Ukraińskim Domem. Część z nich okupuje budynek. Wyjście milicjantów z centrum kongresowego ma dla demonstrantów symboliczne znaczenie.
2:50
Demonstranci rozstąpili się tworząc szpaler by umożliwić milicjantom opuszczenie budynku.
2:44
Oddział milicji obecnie wycofuje się z budynku tylnym wyjściem. Demonstranci krzyczą do nich: '"Chłopcy zostawcie te tarcze, zostawcie te pałki", 'Hańba'' i ''Do domu''. Zależało im, aby milicjanci wyszli głównym wyjściem w obecności kamer.
(Twitter/fot. Krzysiek Bukowski)
2:30
Koncentracja protestantów przy drugim wyjściu Ukraińskiego Domu.
(Twitter/fot. Krzysiek Bukowski)
2:15
Do Ukraińskiego Domu dostał się Krzysztof Bukowski z Fundacji Otwarty Dialog. Poniżej zamieszczamy jedyne zdjęcia ze środka.
(Twitter/fot. Krzysiek Bukowski)
(Krzysiek Bukowski/Twitter)
2:00
Do środka budynku wszedł Witalij Kliczko, który ma skłonić siły bezpieczeństwa do opuszczenia centrum wystawienniczego.
1:47
Poniżej relacja ukraińskiej telewizji 5 kanału sprzed Ukraińskiego Domu. W środku znajdują się żołnierze z wojska wewnętrznego, a nie jak wcześniej myślano Berkut.
 
1:34
Wciąż nieznany jest los Dmitrija Bułatowa, lidera "Automajdanu", który jest od dwóch dni jest zaginiony. Podejrzewa się, że podobnie jak kilku innych prominentnych uczestników protestu został porwany przez milicję. Taki los spotkał m.in. Jurija Werbickiego, który został porwany ze szpitala, wywieziony poza miasto i zabity. Jak dotąd bilans ofiar to czterech zabitych i sześciu zaginionych.
1:21
Tymczasem ukraiński portal Liga.net donosi, że władze obwodu lwowskiego odwołały lwowskie siły Berkutu wysłane do Kijowa.
1:14
Tymczasem milicja świeci silnymi reflektorami na barykadyna ul. Hruszewskiego. Podejrzewa się, że to może być przygotowanie do ataku.
(Twitter)
1:03
Pod budynkiem wciąż impas. Według różnych źródeł, w środku Ukraińskiego Domu znajdują się zarówno berkutowcy, zajmujący dwa najwyższe piętra, jaki wojska wewnętrzne, które okupują parter. Wśród nich mają by ranni.
 
00:49
Demonstranci oblegający Ukraiński Dom utworzyli korytarz, by umożliwić służbom bezpieczeństwa wyjście na zewnątrz, lecz milicjanci wciąż pozostają w budynku. A tak wygląda topografia sytuacji w Kijowie.
(Twitter)
00:34
Zachęceni coraz szerszą skalą protestów liderzy opozycji odrzucili w sobotę kompromisową propozycji rozwiązania kryzysu na Ukrainie. To ryzykowna strategia - pisze Jędrzej Bielecki w korespondencji z Kijowa.
23:59
Protestujący szturmują Ukraiński Dom, gdzie znajduje się duży oddział milicji. Demonstranci obawiali się, że Berkut stamtąd przypuści w nocy atak na barykady na ul Hruszewskiego. W tej chwili trwają rozmowy między dwiema stronami ws. opuszczenia budynku przez Berkut.
22:14
Kilka tysięcy ludzi otacza teraz barykadą "Ukraiński Dom", dużą halę ekspozycyjną, gdzie według plotek swoją bazę ma obecnie Berkut.
21:33
Po byłym bokserze przemawiał Oleg Tiahnybok ze Swobody, który wykluczył jakąkolwiek zgodę z "bandyckim rządem" Janukowycza, którego propozycja świadczy o jego słabości - Wszyscy na Majdan! Nie ustąpimy dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione! - krzyczał.
Po nim występował Arsenij Jaceniuk. -To, że prezydent z nami rozmawiał, że złożył tą propozycję, to zasługa tego, że jesteście tutaj - powiedział. - Chcemy Europy, chcemy uwolnienia Julii Tymoszenko, chcemy nowej konstytucji, chcemy nowej Ukrainy. Władza w Ukrainie należy do narodu ukraińskiego! Nie wierzymy w żadne słowo władzy - przemawiał.
21:18
Ze sceny na Majdanie przemawiał Witalij Kliczko. Oświadczył, że odrzuca propozycję prezydenta i że zostaje przy swoim postulacie przeprowadzenia wcześniejszych wyborów - Nie wycofamy się, nie jesteśmy ekstremistami i będziemy kontynuować rozmowy - mówił - Wytrwajmy! Sława Ukrainie - zakończył.
Przemówienia opozycyjnych liderów można oglądać na żywo tutaj
21:04
Opozycja odrzuciła propozycję Wiktora Janukowycza - podaje oficjalne konto Euromajdanu.
19:27
Według korespondentów będących na miejscu, reakcja protestujących na propozycję Janukowycza nie była pozytywna. Przeważa pogląd, że to "pułapka" i zagranie na podzielenie protestu, szczególnie że oferta nie obejmuje nacjonalistycznej partii Swoboda, której sympatycy od początku mocno angażowali się w Euromajdan.
19:08
A oto kolejne szczegóły propozycji Janukowycza, które podaje strona internetowa jego administracji:
- Powołanie grupy roboczej ds. zmian konstytucji, mających na celu ograniczenie kompetencji prezydenta i wzmocnienie roli parlamentu
- Wycofanie antydemokratycznych ustaw przyjętych w tym tygodniu
- Całkowita amnestia dla wszystkich uczestników protestów pod warunkiem odblokowania państwowych budynków
- Centralna Komisja Wyborcza składać się będzie z przedstawicieli wszystkich partii, proporcjonalnie do siły ugrupowań w parlamencie.
 
18:47
Podczas tego samego spotkania Janukowycz złożył propozycję także Witalijowi Kliczce, liderowi Udaru,  który miałby zostać wicepremierem ds. nauki i kultury - poinformowano na stronie prezydenta.
18:41
Sensacyjną wiadomość podaje rosyjska agencja RIA-Nowosti: Podczas spotkania z liderami opozycji Wiktor Janukowycz zaproponował stanowisko premiera Arsenijowi Jaceniukowi z Batkiwszczyny. Informacja na razie nie potwierdzona przez inne źródła.
18:11
Nadzieję na pokojowe rozwiązanie na pokój nie umierają. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie abp Światosław Szewczuk oświadczył w  wywiadzie dla agencji EFE, że jest gotów podjąć się mediacji między dwoma stronami konfrontacji, aby zapobiec wybuchowi wojny domowej w kraju.
- Wszyscy uznali, że bez duchownych w ostatnich dniach byłoby bardzo trudno uśmierzyć gniew ludzi. Każdy według swych możliwości powinien czynić wszystko, co w jego mocy, aby doprowadzić do pokoju na Ukrainie i zapobiec wojnie domowej - oświadczył abp Szewczuk. - Powiedziałem prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi: jedyną alternatywą dla przelewu krwi jest dialog - podkreślił arcybiskup.
 
17:04
Podczas rozmów na konferencji pokojowej w sprawie Syrii w Montreux, Minister Spraw Zagranicznych Siergiej Ławrow przestrzegł sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego  przed wtrącaniem się w sprawy Ukrainy - podaje PAP.
- Zwróciłem uwagę Johna Kerry'ego na to, że teraz jest bardzo ważne, by nie ingerować w proces (na Ukrainie) i unikać jakichkolwiek wypowiedzi, które mogłyby podgrzać sytuację - oświadczył Ławrow w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej Rossija. - Mam nadzieję, że mnie usłyszał - dodał.
- Wyczułem znacznie większe zrozumienie niebezpieczeństwa wynikającego z kokietowania (ukraińskiej) opozycji, popierania jej przeciwko władzom, niż miesiąc temu, gdy wydarzenia na Majdanie się zaczynały - oznajmił Lawrow.
16:55
Potencjalnie przełomową informację podaje agencja Interfaks-Ukraina. Lwowska Rada Obwodowa przyjęła rezolucję uznającą zwierzchnictwo Narodnej Rady - organu założonego przez protestujących.
16:47
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko oznajmił, że milicjanci, którzy mieli zostać porwani wcześniej przez uczesników protestu zostali wypuszczeni. Jak napisał w oświadczeniu szef MSW, milicjanci byli torturowani i przebywają teraz w szpitalu. "Wzywam liderów opozycji by pokazali mądrość i dojrzałość polityczną. To nie jest gra wojenna" - napisał Zacharczenko. Obiecał też, że milicja nie będzie przeszkadzała w pokojowych protestach, jeśli oddzielą się oni od radykałów.
16:20
Informacja z PAP: Wiktor Janukowycz spotkał się w sobotę po południu z przywódcami opozycji - podała w komunikacie służba prasowa prezydenta.
W spotkaniu, mającym na celu znalezienie rozwiązania kryzysu trwającego od ponad dwóch miesięcy i który w tym tygodniu uległ zaostrzeniu, uczestniczą opozycyjni przywódcy Witalij Kliczko, Arsenij Jaceniuk i Ołeh Tiahnybok.
To nie pierwsze takie spotkanie w ostatnich dniach. Poprzednie nie przyniosły żadnego rezultatu.
15:26
Oto jak wygląda obecny stan wydarzeń na Ukrainie. Kolor niebiesko-żółty oznacza okręgi, gdzie opozycja przejęła władzę we władzach lokalnych. Czerwony oznacza miejsca, gdzie demonstranci starają się przejąć kontrolę, różowy - masowe protesty, a niebieskie - gdzie utrzymuje się władza partii rządzącej.
(Twitter)
14:30
Tymczasem na Majdanie Niepodległości oraz na ul. Hruszewskiego, względny spokój. Tak wyglądają okolice stadionu Dynama w tej chwili.
(Ukrstream.tv)
14:22
Protestujący wycofali się z budynku ministerstwa energetyki po negocjacjach z ministrem energetyki Eduardem Stawickim. Okupacja trwała kilka godzin i choć przeciwnicy rządu wyszli z budynku, nadal blokują go od zewnątrz.
Przeciwnicy rządu, którzy weszli do resortu, uznali, że jest to zbyt ważny obiekt strategiczny i zrezygnowali z jego okupacji - donosi PAP.
- Nasza akcja miała pokazać, że Wiktor Janukowycz nie kontroluje sytuacji w państwie, a dalsza eskalacja konfliktu może doprowadzić do bardzo negatywnych następstw nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całej Europy - oświadczył Ołeksandr Danyluk, szef ruchu Spilna Sprawa (Wspólna Sprawa).
14:10
Tymczasem oligarcha z Donbasu Rinat Achmetow, jeden z najbogatszych ludzi Ukrainy, apeluje o pokojowe rozwiązanie konfliktu.
"Biznes nie może patrzeć z boku, kiedy ludzie umierają i jest realne zagrożenie podziału państwa. Kryzys polityczny może kryzys ekonomiczny" - napisał w oświadczeniu.
14:00
Witalij Kliczko na Twitterze: "Zwracam się do policji, sędziów, prokuratorów. Zmuszają was, by chronić reżim? Chrońcie dziś ludzi!" Polityk zaapelował też do deputowanych Partii Regionów, by wyszli z frakcji i porzucili Janukowycza.
13:55
Prezydent Wiktor Janukowycz jest gotowy do wprowadzenia stanu wyjątkowego - donosi Ukraińska Prawda, powołując się na oficjalne służby prasowe prezydenta.
13:51
Jak podaje Kyiv Post, Anatolij Hrycenko, były minister obrony w rządzie Julii Tymoszenko, wzywa obywateli do uzbrojenia się w legalną broń palną, by patrolować okolicje Majdanu Niepodległości. Wezwał też emerytowanych żołnierzy i pracowników firm ochroniarskich do przyłączenia się do protestu.
13:23
Przeciwnicy rządu Ukrainy zajęli w sobotę siedzibę ministerstwa energetyki i przemysłu węglowego w Kijowie oświadczając, że celem ich akcji jest udowodnienie, że prezydent Wiktor Janukowycz całkowicie utracił kontrolę nad państwem - podaje PAP.
13:16
W sieci huczy od plotek, jakoby prezydent Janukowycz miał wkrótce wprowadzić na Ukrainie stan wojenny. Mówi o tym m.in. partia Julii Tymoszenko Batkiwszczyna, a także portal liga.net. Informacje jak dotąd nie potwierdzone. Tymczasem blokowane są nie tylko budynki lokalnych władz w całej Ukrainie, ale też strona ukraińskiego rządu, która została zaatakowana przez hakerów.
12:53
Tłumy z narodowymi i nacjonalistycznymi (czerwono-czarnymi) flagami oblegają też ratusze w Czernihowie i Połtawie.
11:24
A tak wygląda teraz - po szturmie w Winnicy - mapa protestów na Ukrainie. Czarne trójkąty oznaczają państwowe gmachy okupowane przez protestujących:
(Twitter)
11:13
Pożar w okolicach ulicy Hruszewskiego jest gaszony. Tak wyglądają obecnie okolice stadionu Dynama:
(Ukrstream.tv)
11:01
"Ukraińska Prawda" donosi, że protestujący szturmem zdobyli budynek Rady miasta w Winnicy. Jak pisze na Twitterze partia Swoboda, ludzie okupują budynek i domagają się ustąpienia szefa rady oraz wszystkich deputowanych z Partii Regionów.
(Twitter)
10:52
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko oskarżył przeciwników rządu o gromadzenie broni w zajętych przez nich budynkach państwowych w Kijowie oraz ciężkie ranienie jednego i porwanie dwóch milicjantów - podaje PAP. Zacharczenko dodał, że pokojowe rozwiązanie sporu nie przynosi rezultatu, bo opozycja straciła kontrolę nad protestującymi.
W nocy z piątku na sobotę kijowskie sądy aresztowały  29 osób uczestniczących w zamieszkach. Aresztowani to przeważnie młodzi ludzie, ale jest wśród nich i 72-latek.
Część z nich została zatrzymana za stawianie oporu podczas starć z milicją, do których doszło w środę. Inni to aktywiści tzw. Automajdanu, ruchu kierowców, którzy w czasie zamieszek wyłapywali w Kijowie młodych dresiarzy prowokujących zajścia - jak utrzymuje opozycja - na zlecenie władz.
Aresztowany na dwa miesiące 72-latek podejrzany jest o czynną napaść na funkcjonariuszy milicyjnych oddziałów specjalnych Berkut. Jego adwokat mówi, że stawiane jego klientowi zarzuty są absurdalne. Miał on doprowadzić do ciężkich uszkodzeń ciała funkcjonariuszy takimi przedmiotami, jak: kawałek słoniny, połowa bochenka chleba i papier toaletowy.
03:16
Przypominamy piątkową rozmowę dziennikarza "Rz" w Kijowie Jędrzeja Bieleckiego z Mychajło Hawrylukiem, którego w czwartek trzymano nago na 18-stopniowym mrozie. Świat obiegło video przedstawiające demonstranta - zobacz.
03:10
Jak podaje gazeta.pl, samoobrona Majdanu zaprzecza, że jej członkowie zatrzymali trzech milicjantów w okolicy Majdanu i jednego z nich ranili nożem. Takie informacje wcześniej podało ukraińskie MSW.
02:33
Euromajdan na swoim profilu na Twitterze pisze o ponad 20 osobach m.in. z ranami i zatruciami dymem. Informacji nikt oficjalnie nie potwierdza.
02:00
W nocy ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że protestujący na Majdanie zatrzymali trzech milicjantów, z których jeden miał być raniony nożem. Przywódcy Majdanu zaprzeczają temu - informuje Polskie Radio.
01:35
Płoną opony i barykady. Wszędzie pełno dymu.
(PAP/EPA)
01:34
Agencja AP oraz BBC piszą, że w odpowiedzi na ataki demonstrantów milicja użyła gazu łzawiącego, oraz że kilkudziesięciu protestujących skierowano do prowizorycznego punktu medycznego. Według świadków aresztowano kilka osób.
01:17
Około godz. 1 czasu polskiego milicja zaczęła rzucać w stronę demonstrantów granaty hukowe, ci z kolei obrzucali funkcjonariuszy koktajlami Mołotowa. Milicja próbowała ugasić płonącą zaporę z opon za pomocą armatek wodnych.
00:49
Ludzie na barykadach z obawy przed snajperami wypatrują ich w oknach i na dachach pobliskich budynków z pomocą silnych reflektorów.
00:30
MSW opublikowało kolejny komunikat, w którym podało, że w jednej z dzielnic Kijowa został zabity 27-letni milicjant. Na jego głowie widnieje rana postrzałowa.
W godzinach popołudniowych resort uprzedzał, że w Kijowie trwają przygotowania do prowokacji, której wynikiem ma być „jeszcze jedna ofiara". „Zgodnie z uzyskanymi informacjami potencjalna ofiara zostanie raniona pociskiem kalibru 5,45 mm" – głosił opublikowany wówczas komunikat.
00:20
Demonstranci na ulicy Hruszewskiego, prowadzącej do dzielnicy rządowej, odgrodzili się od milicji zaporą z płonących opon. Przez cały czas dorzucane są do niej nowe opony, a całość polewana jest benzyną. Protestujący strzelają w kierunku milicjantów racami i wystrzeliwują kostki brukowe z dwumetrowej procy.
(AFP)
23:49
O strzałach w Kijowie pisze także oficjalny profil Euromajdanu na Twitterze:
Police again using multiple explosives on
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA