fbTrack

Biznes

Rolnicy bez dopłat

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca jedynie renty i dotacje do słabej ziemi
W tym roku rolnicy będą wyjątkowo długo czekali na unijne dotacje. ARiMR, która ma do dyspozycji 17,2 mld euro z unijnych funduszy na lata 2007 – 2013, posiada pełną akredytację do wypłaty tylko rent strukturalnych i dopłat do niekorzystnych warunków gospodarowania (ONW).
Tę ostatnią akredytację agencja dostała od Ministerstwa Finansów dopiero w połowie stycznia. Do tej pory ARiMR wypłaciła więc tylko 683 mln zł z nowych funduszy unijnych. Do końca czerwca wyda jeszcze ok. 1 mld zł na ONW i renty strukturalne. Wszystkie pozostałe dotacje nie mogą ruszyć bez akredytacji Ministerstwa Finansów. Agencja jej nie uzyska bez odpowiedniego systemu informatycznego, sprawdzonego przez zewnętrznego audytora KPMG. W ubiegłym roku ARiMR informowała nas, że wszystkie umowy na wykonanie aplikacji informatycznych przebiegają zgodnie z planem. Co prawda zabrano się do nich późno, ale wynikało to z faktu, że Komisja Europejska zaakceptowała nasz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich kilka miesięcy później, niż zakładało Ministerstwo Rolnictwa.
W tym roku dla opóźnień nie ma już takiego usprawiedliwienia, a tymczasem tworzenie systemu informatycznego kuleje. Pracy agencji nie pomaga fakt, że nie ma w niej wiceprezesa odpowiedzialnego za pion informatyczny. – Powołanie wiceprezesów leży w gestii szefa Agencji. Sejm pracuje już nad ustawą, która umożliwi ich mianowanie ministrowi rolnictwa – informuje Małgorzata Książyk, rzeczniczka Ministerstwa Rolnictwa. 17 mld euro ma do wydania ARiMRw latach 2007 – 2013. Do tej pory wypłaciła tylko 200 mln euro W ostatnich miesiącach kłopoty związane z informatyzacją ARiMR zaczęli odczuwać rolnicy także przy obsłudze dopłat bezpośrednich. Za ubiegły rok gospodarze mają dostać w sumie 8,3 mld zł, a do tej pory na ich konta trafiło 5 mld zł. W poprzednich latach tylko w wyjątkowych, pojedynczych przypadkach przelewano rolnikom pieniądze w maju i czerwcu. Teraz może to spotkać kilkadziesiąt tysięcy gospodarzy. – W przyszłym tygodniu minister Marek Sawicki obiecał nam szczegółowe informacje na temat opóźnień – mówi Władysław Serafin, szef kółek rolniczych, który sam czeka na dopłaty obszarowe za ubiegły rok. W niektórych regionach ARiMR nie zakończyła jeszcze kontroli gospodarstw niezbędnej do wypłacenia dopłat. Rolnicy dostają listy, że decyzje w ich przypadku agencja wyda dopiero po 15 maja. W najbliższych tygodniach na pieniądze z UE nie mają co liczyć plantatorzy buraków cukrowych. W ubiegłym roku agencja przekroczyła kwotę przeznaczoną na dopłaty do buraków i teraz musi zmniejszyć plantatorom dotacje. Do tego potrzebna była zmiana ustawy o dopłatach obszarowych. Dopiero w tym tygodniu podpisał ją prezydent. – Takiego bałaganu jeszcze nie było. Od dawna prosiłem ministerstwo o zewnętrzny audyt, by zbadał nieprawidłowości w Agencji – złości się Kazimierz Kobza, dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. ARiMR dziś rozpoczyna przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2008 r. Eksperci wskazują, że już dziś powinna zadbać o system informatyczny do ich wypłat, bo obowiązująca umowa z Hewlett- Packard kończy się we wrześniu. masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.kozmana@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL