fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli płaci się składkę od premii, można spodziewać się zasiłku

Czy premia powinna być w całości uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego?
Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiał się wczoraj Trybunał w związku ze skargą konstytucyjną Grażyny G. (sygn. SK 16/06). Nie odpowiedział na nie jednak i przerwał rozprawę bezterminowo.Grażyna G. za pracę w handlu otrzymywała najniższe wynagrodzenie plus comiesięczną premię 1200 zł. Jej zdaniem była to premia regulaminowa, ale pracodawca, a także kolejne sądy rozpatrujące sprawę uznały, że to premia uznaniowa, bo decyzję o niej podejmuje pracodawca, uwzględniając możliwości finansowe firmy i wyniki pracownika.W regulaminie wynagradzania napisano, że premia nie podlega zmniejszeniu w okresie pobierania zasiłku chorobowego, ale podczas wyliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego Grażyny G. została ona pominięta. Dlaczego? Bo art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej stanowi, że nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego składników wynagrodzenia, jeśli układ zbiorowy lub regulamin wynagradzania nie przewidują ich zmniejszania z...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA