fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW: wzrosty 13 sierpnia na GPW

Bloomberg
Poniedziałkową sesję udało się zakończyć na plusie. Jak będzie dziś? Czekamy na kilka istotnych danych makro. Poznaliśmy już natomiast wyniki Lotosu i Banku BPH.
Na otwarciu wtorkowej sesji WIG wzrósł o 0,31 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,41 proc. do 2449,95 pkt. Inwestorzy w Europie nie mają dziś wsparcia ze Stanów Zjednoczonych. Tam bowiem wczoraj przeważała strona sprzedająca. W efekcie Dow Jones zakończył sesję na 0,04-proc. minusie, a S&P500 obniżył się o 0,12 proc. Nieco lepiej poradził sobie Nasdaq, który finiszował nad kreską, zyskując 0,27 proc. Wczoraj inwestorów zaniepokoić mogły dane z Japonii. Okazało się, że tamtejszy Produkt Krajowy Brutto wzrósł w II kwartale o 2,6 proc., wobec wzrostu w I kwartale o 3,8 proc. po korekcie. Tymczasem analitycy spodziewali się, że w II kwartale PKB poszedł w górę o 3,6 proc.
Oprócz danych z Japonii, wczorajszy kalendarz publikacji makro był niemal pusty. Dziś będzie bogatszy. Jeszcze przed południem napłyną dane dotyczące inflacji konsumenckiej za lipiec w poszczególnych gospodarkach europejskich. Istotniejszy będzie jednak odczyt czerwcowej produkcji przemysłowej strefy euro (godz. 11) oraz indeksu ZEW (również godz. 11). Jeśli chodzi o produkcję, spodziewany jest jej lekki wzrost rok do roku o 0,2 proc., wobec 1,3-proc. spadku w poprzednim okresie. Z kolei ZEW obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Prognozuje się, że najnowszy odczyt będzie na poziomie 40 pkt, wobec 36,3 pkt w poprzednim okresie.
Trwa sezon publikacji raportów półrocznych. Przed sesją poznaliśmy już wyniki Lotosu. Strata netto paliwowej grupy wyniosła ponad 126 mln zł i była niższa, niż spodziewali się analitycy. Również strata operacyjna okazała się niższa od szacunków ekspertów. Sporo niższe okazały się też jednak przychody. Wyniosły w II kwartale nieco ponad 6,1 mld zł. Tymczasem prognozy analityków zakładały średnio obroty na poziomie ponad 6,6 mld zł. Miel zaskoczył Bank BPH. W II kwartale zysk netto banku wzrósł do 44,6 mln zł z 35,6 mln zł rok wcześniej. Okazał się wyższy od spodziewanych średnio ok. 26 mln zł.
Z kalendarium wydarzeń ze spółek warto odnotować, że dziś przypada dzień wypłaty 1,5 zł dywidendy na akcję Orlenu. Rozpoczynają się też zapisy do sprzedaży akcji spółki Pol-Aqua w wezwaniu ogłoszonym przez Dragados. Jutro z kolei swoimi wynikami półrocznymi pochwalą się PGNiG oraz KGHM. Ta ostatnia spółka w piątek i poniedziałek mocno drożała, ciągnąc WIG20 w górę. Wzrosty były reakcją na dobre dane makro z Chin. W ślad za nimi podrożała miedź i spółki surowcowe.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA