Lazio Rzym wyśle swoich kibiców na zwiedzanie Auschwitz

Lazio Rzym wyśle swoich kibiców na zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. To reakcja na wykorzystanie przez kibiców tego klubu wizerunku Anny Frank w antysemickim ataku na fanów AS Roma.

Aktualizacja: 24.10.2017 17:18 Publikacja: 24.10.2017 17:03

Lazio Rzym wyśle swoich kibiców na zwiedzanie Auschwitz

Foto: AFP

Piłkarze Lazio mają z kolei wyjść na najbliższą rozgrzewkę meczową z wizerunkiem Anny Frank na koszulkach.

W ostatnich tygodniach północna trybuna na stadionie w Rzymie, na której zasiadają najbardziej zagorzali fani Lazio, była zamknięta. To kara za rasistowskie okrzyki podczas niedawnego meczu z Sassuolo. Kibice na niedzielny mecz z Cagliari przenieśli się więc na trybunę południową. Po meczu służby porządkowe odkryły, że sektor został oblepiony wlepkami przedstawiającymi Annę Frank w koszulce AS Roma.

Anna Frank była żydowską dziewczynką, która wraz z rodziną podczas II wojny światowej ukrywała się w Amsterdamie przed nazistami. Udawało się to przez dwa lata, ale kryjówka została wydana, a rodzina Anny Frank znalazła się w obozie koncentracyjnym w Bergen-Belsen. Tam zginęła matka i siostry dziewczynki, a ona sama w wieku 16 lat zmarła na tyfus, krótko przed wyzwoleniem obozu.

Podczas dwuletniego życia w ukryciu Anna Frank pisała pamiętnik. Pierwszy wpis pochodzi z dnia jej 13. urodzin. To trzy tomy notatek opisujących życie ukrywającej się rodziny.

Dziennik dziewczynki ujawnił w 1946 roku jej ojciec, który jako jedyny przeżył pobyt w Bergen-Belsen, a sama Anna Frank stała się symbolem żydowskiego cierpienia podczas wojny i losu cywilów w okupowanej Europie.

Claudio Lotito, prezydent Lazio, zapowiedział, że klub rozpocznie projekt, by 200 kibiców tego klubu rocznie było wysyłanych na zwiedzanie obozu w Oświęcimiu. Ogłosił to w Wielkiej Synagodze w Rzymie, gdzie w towarzystwie kilku piłkarzy, złożył kwiaty przy pomniku ofiar Holocaustu.

Prezydent Lazio Claudio Lotito składa kwiaty pod pomnikiem ofiar Holocaustu

Prezydent Lazio Claudio Lotito składa kwiaty pod pomnikiem ofiar Holocaustu

PAP/EPA

Klub rozważał też tymczasowe dodanie Gwiazdy Dawida do klubowych strojów, o co apelował były premier Włoch Matteo Renzi.

Z kolei włoska federacja piłkarska zapowiedziała, że przed wszystkimi meczami Serie A w tym tygodniu na stadionach odczytywane będą fragmenty z dziennika Anny Frank.

Wlepki z Anną Frank i antysemickimi hasłami, stały się przedmiotem ostrej krytyki we Włoszech i za granicą. - Nie ma słów, by potępić taki haniebny gest - powiedział Efraim Zuroff, dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie. - To trywializacja Szoach, przekształcająca wielką tragedię w prostą kłótnię między kibicami - dodał.

Antysemityzm jest stałym elementem walki pomiędzy fanami Lazio i Tomy. Wizerunek Anny Frank był już używany przez kibiców Lazio na początku XXI wieku, podobnie jak przyśpiewki "AS Roma żydowski klub" i "Auschwitz jest waszym domem rodzinnym, piece są waszymi domami". Należy jednak dodać, że kibice Romy wcale nie pozostają dłużni.

Piłka nożna
Ostatnia szansa, by kupić bilety na Euro 2024. Kto pierwszy, ten lepszy
Piłka nożna
Mecz życia na Stadionie Narodowym. Wysoka stawka finału Pucharu Polski
Piłka nożna
Borussia Dortmund skarciła gwiazdy PSG
Piłka nożna
Niemiecka i hiszpańska prasa po Bayern - Real. "Nierozstrzygnięta bitwa w Monachium"
Piłka nożna
Bayern - Real. Cztery gole i cztery minuty, które wstrząsnęły półfinałem Ligi Mistrzów
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił