fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kopacz dla "Rzeczpospolitej": Zrealizowałam 80 proc. obietnic

Ewa Kopacz
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Złożyłam Polakom obietnicę, której dotrzymuję. Przez kolejne lata, razem z Polakami, chcę urządzać nasz wspólny dom - mówi premier Ewa Kopacz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Po prawie ośmiu latach rządów Platformy mówi Pani nagle - zadbajmy o dostatek? Nie za późno partia rządząca przypomina sobie o obywatelach?

- Przez 8 lat zrobiliśmy wiele, by ułatwić życie Polakom, poprawialiśmy standard ich życia. Budowaliśmy drogi i autostrady, orliki i infrastrukturę lokalną. To już Polakom nie wystarcza. Wynik wyborów prezydenckich był dla nas nauczką. Spełniam swoje obietnice wymienione w expose 1 października 2014 r. Mogę dzisiaj stanąć przed Polakami i powiedzieć, że w 8 miesięcy zrealizowałam już 80 proc. obietnic. Przez cztery następne miesiące będę kontynuować ten program. Złożyłam Polakom obietnicę, której dotrzymuję. Przez kolejne lata, razem z Polakami, chcę urządzać nasz wspólny dom.

Ale mimo tego, że rząd realizuje obietnice Polacy wystawili słony rachunek Platformie.

- Bardzo poważnie potraktowaliśmy zdanie wyborców. Nasi wyborcy mieli prawo być na nas źli, ale jesteśmy w trakcie zmian. Po prostu wyciągnęliśmy wnioski.

Donald Tusk powiedział kiedyś, że stał się socjaldemokratą. Przedstawione przez panią propozycje też tworzą bardzo socjalny program. Z jakim programem PO idzie do jesiennych wyborów. Socjalnym, czy chce wrócić do liberalnych korzeni?

Jesteśmy przede wszystkim odpowiedzialną partią. Z jednej strony gospodarka to wolny rynek, przestrzeń do podejmowania aktywności przez ludzi. Z drugiej strony, państwo musi być wrażliwe na sytuację życiową ludzi, którzy gorzej radzą sobie w tej rzeczywistości. Państwo musi dbać zarówno o pracodawcę, jak i pracownika.

Czy po zdjęciu procedury nadmiernego deficytu zamierza Pani zwiększyć wydatki lub obniżyć podatki?

- Tak. Zamierzam obniżyć podatki, szczególnie te osobiste. Przedstawię projekt jesienią razem z całym programem. Przypomnę, że gdy ogłaszałam, że na czele zespołu pracującego nad podatkami postawiłam Janusza Lewandowskiego, powiedziałam, że jest zwolennikiem prostych i niskich podatków. Dziś mogę tylko powiedzieć, ze jedna z propozycji rozwiązań podatkowych będzie alternatywą dla kwoty wolnej od podatku.

Więcej w tabletowym wydaniu "Rzeczpospolitej" o 21 oraz w jutrzejszej gazecie.

 

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA