Nieszawa: odnalezione miasto

Dzięki nowoczesnym metodom, bez wbicia łopaty w ziemię, archeolodzy odkryli średniowieczną Nieszawę, bogate XV-wieczne miasto, które istniało zaledwie kilkadziesiąt lat.

Publikacja: 25.02.2016 08:29

Zabudowa miejska miała charakter drewniany lub szachulcowy, ważniejsze obiekty o charakterze reprezentacyjnym i kościoły wzniesiono z cegły

Foto: materiały prasowe

Wyniki badań terenowych i analiz specjalistycznych ukazały się drukiem w postaci książki pod tytułem „W poszukiwaniu zaginionego miasta: 15 lat badań średniowiecznej lokacji Nieszawy". Monografię wydały wspólnie łódzki oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wersję elektroniczną książki będzie można pobrać wkrótce ze strony www.staranieszawa.pl.

Monografia zawiera opracowania tematyczne autorstwa badaczy rozpoznających stanowisko na przestrzeni minionej półtorej dekady. Przedstawiono wyniki badań nieinwazyjnych, w tym lotniczych i magnetycznych, oraz wyniki analiz historycznych i geomorfologicznych — w ten sposób poznano ówczesne warunki przyrodnicze. Tekstowi towarzyszą trójwymiarowe, cyfrowe rekonstrukcje artystyczne Nowej Nieszawy.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców