Z podanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości wstępnych wyników sobotnich egzaminów wynika, że na aplikację adwokacką dostało się ok. 55 proc. chętnych, na radcowską – 49 proc., na notarialną 27 proc., na komorniczą 81 proc. Wczoraj „Rz" podała jako pierwsza dane z części komisji (są zbliżone do tych wyników).
Dane pokazują, że szkolenie może rozpocząć ok. 2360 przyszłych adwokatów, 2900 – radców prawnych, 225 – notariuszy i 520 komorników.
Wyniki są porównywalne z ubiegłorocznymi (w 2011 r. zdało 52 proc. chętnych na aplikację adwokacką, 45,5 proc. – na radcowską, 83,9 proc. – na komorniczą). Tylko wśród kandydatów na notariuszy wynik jest zdecydowanie lepszy niż rok temu, kiedy to test pozytywnie zakończyło tylko 15,4 proc.
W opracowaniu pytań egzaminacyjnych biorą udział przedstawiciele poszczególnych samorządów. Kandydaci na aplikantów adwokackich i radcowskich rozwiązują taki sam test. Ten dla przyszłych notariuszy jest odrębny i nie obejmuje prawa karnego, zawiera zaś zagadnienia z prawa finansowego. Także kandydaci na komorników mają inne pytania. Oni wyjątkowo, aby się dostać na aplikację, muszą odpowiedzieć na 90 pytań ze 150 (przy pozostałych trzech korporacjach trzeba udzielić 100 poprawnych odpowiedzi).
Państwowe egzaminy wstępne organizowane są po raz siódmy (na aplikację komorniczą po raz piąty).