Praca pisemna, będąca drugim etapem konkursu na aplikację ogólną, odbędzie się dziś (24 października) w Warszawskim Centrum EXPO. Do budynku wejdą jedynie kandydaci i obsługa konkursu. Rejestracja rozpocznie się o godz. 8, a zakończy o 9.40. Potem kandydaci wylosują koperty z kodem i numerem stolików, przy których będą pisać pracę.
Na pierwszą część sprawdzianu pisemnego składają się trzy kazusy: z prawa karnego, cywilnego i publicznego. Za każde zadanie można otrzymać od 0 do 25 pkt, a każdą pracę ocenią dwaj niezależni członkowie komisji. Część druga to praca sprawdzająca umiejętność argumentacji prawniczej, kwalifikowania stanów faktycznych, a także znajomość zasad wykładni. Liczba punktów przyznanych za pracę pisemną jest średnią obu ocen. Komisja konkursowa ma miesiąc na ogłoszenie wyników. Na naukę w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury szansę ma 200 młodych prawników. Limit ustalił minister sprawiedliwości. O miejscu na liście zdecyduje suma punktów z obu etapów konkursu.
Aplikanci czwartego z kolei rocznika aplikacji ogólnej rozpoczną zajęcia w krakowskiej szkole 11 lutego 2013 r. Nauka potrwa 12 miesięcy. Złoży się na nią 11 pięciodniowych zjazdów szkoleniowych w Krakowie, prowadzonych przez sędziów, prokuratorów, naukowców i specjalistów z całego kraju.
Z 1674 zdających na aplikację ogólną po pierwszym etapie wymagane minimum 120 pkt zdobyło zaledwie 398 kandydatów.