W liście wysłanym do Ministerstwa Sprawiedliwości aplikanci oceniają zmiany w regulaminie jako sprzeczne z prawem, wolnościami konstytucyjnymi i zasadami współżycia społecznego oraz niekorzystne dla prawników na aplikacji.
Najbardziej poszkodowani zmianami są aplikanci obecnego pierwszego roku – jest ich dziś prawie 2 tys. Za powtarzanie roku z powodu oblanego jednego kolokwium mają płacić ponad 4 tys zł. To, ich zdaniem, skok władz samorządu na kasę. Ten się broni: nie da się zmienić programu odbywania aplikacji bez komplikacji dla osób, które „spadną" ze starego programu na nowy.
– Krajowa Rada Radców Prawnych wyciągnęła wnioski z wyników egzaminu zawodowego i zmieniła program aplikacji. To było dobre posunięcie – uważa Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami w MS.
Kolokwium na wagę roku
7 września 2012 r. KRRP zmieniła zasady przebiegu aplikacji. Podjęła dwie uchwały: zmieniającą regulamin odbywania aplikacji radcowskiej i wprowadzającą program aplikacji. Zmiany nie podobają się aplikantom, którzy zapowiadają nawet petycję w tej sprawie.
Chodzi o to, że do tej pory aplikant pierwszego roku, który nie zdał jednego egzaminu, w roku poprawkowym uczęszczał tylko na zajęcia z tego przedmiotu i płacił tylko za jeden (oblany) egzamin. Teraz jest inaczej. Niezaliczony egzamin oznacza powtórkę całego roku, ponowne podejście do wszystkich, nawet tych zdanych wcześniej egzaminów i opłacenie każdego z nich.
„To naruszenie zasad równości wobec prawa, niedyskryminacji i praw słusznie nabytych" – piszą aplikanci w liście do ministra sprawiedliwości. I argumentują, że stawianie w jednym szeregu tych aplikantów, którzy nie zaliczyli jednego kolokwium, z tymi, którzy oblali ich więcej, jest niesprawiedliwe.