Nabór na aplikację odbędzie się w drodze konkursu składającego się z dwóch etapów: testu, zaplanowanego na 8 października, i pracy pisemnej (kazusy) – na 29 października. Koszt konkursu wyceniono na 800 zł.
Limit na ten rok jest mniejszy i wynosi 180 osób. Nauka rozpocznie się 24 stycznia 2014 r. Termin na złożenie zgłoszenia do konkursu upływa 9 lipca 2013 r.
Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu konkursu jest uzyskanie z testu minimum punktów (ustali je minister sprawiedliwości). Jeśli jednak liczba kandydatów, którzy uzyskali minimum, będzie większa niż dwukrotność limitu przyjęć na aplikację w danym roku, do pracy pisemnej przystąpi pierwszych (punktowo) 360 osób.
O kolejności na liście kwalifikacyjnej zadecyduje suma punktów kandydatów z obu etapów konkursu. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów uzyska taką samą liczbę punktów, o kolejności zdecydują punkty z pracy pisemnej. Jeśli i ta będzie taka sama, wszystkich tych kandydatów umieszcza się na jednym miejscu na liście.
Nauka na aplikacji ogólnej potrwa 12 miesięcy. Złoży się na nią 11 pięciodniowych zjazdów szkoleniowych w Krakowie prowadzonych przez sędziów, prokuratorów, naukowców i specjalistów z całego kraju. Z rocznika, który właśnie teraz zaczyna naukę, na 1674 zdających po pierwszym etapie pozostało zaledwie 398 kandydatów; do drugiego przystąpiło 385 prawników, a aplikację rozpocznie dwustu.