Dostrzega to także adwokat Magdalena Czernicka-Baszuk z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
– Wielu młodych ludzi już podczas aplikacji rozpoczyna pracę w kancelariach. Im będzie na pewno łatwiej zaczepić się po egzaminie – twierdzi.
Do przeprowadzenia egzaminów minister sprawiedliwości powołał 26 komisji adwokackich i 52 radcowskie.
Potrwa on trzy, a nie jak dotychczas cztery dni. W środę 19 marca zdający będą rozwiązywać zadania z prawa karnego. Następnego dnia sprawdzą swoją wiedzę z prawa cywilnego. Trzeba przygotować pozew, wniosek, apelację albo opinię prawną na podstawie opracowanych na potrzeby egzaminu akt lub przedstawionego stanu faktycznego. Trzeci dzień podzielony zostanie na dwie części: prawo gospodarcze i prawo administracyjne. W pierwszej trzeba przygotować umowę, pozew, wniosek albo apelację. W drugiej – skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Z własnym laptopem
Od 2011 r. zdający mają możliwość sporządzania prac pismem ręcznym lub na komputerze. Rok temu zdecydowana większość – 98 proc. przystępujących do egzaminu adwokackiego i 97 proc. do radcowskiego – rozwiązywała zadania na własnym laptopie. Z tym że resort przygotował specjalną aplikację egzaminacyjną, która wyposażona jest w edytor tekstu, a także system blokowania dostępu do zasobów komputera. Uniemożliwia też łączność z urządzeniami zewnętrznymi. Aplikacja, odrębna na każdy dzień egzaminu, jest na pendrive'ach. Zdający dostają ją już od wczoraj. Jeśli jednak w trakcie egzaminu okaże się, że ktoś ma problemy techniczne, dokończy jego pisanie tradycyjnie.
Z własnym laptopem
Od 2011 r. zdający mają możliwość sporządzania prac pismem ręcznym lub na komputerze. Rok temu zdecydowana większość – 98 proc. przystępujących do egzaminu adwokackiego i 97 proc. do radcowskiego – rozwiązywała zadania na własnym laptopie. Z tym że resort przygotował specjalną aplikację egzaminacyjną, która wyposażona jest w edytor tekstu, a także system blokowania dostępu do zasobów komputera. Uniemożliwia też łączność z urządzeniami zewnętrznymi. Aplikacja, odrębna na każdy dzień egzaminu, jest na pendrive'ach. Zdający dostają ją już w dniu egzaminu. Jeśli jednak w trakcie egzaminu okaże się, że ktoś ma problemy techniczne, dokończy jego pisanie tradycyjnie.