Kto może przystąpić?
Do egzaminu notarialnego mogą przystąpić nie tylko osoby, które ukończyły aplikację notarialną. Prawo o notariacie stanowi, że taką możliwość mają również doktorzy nauk prawnych, osoby, które w Sądzie Najwyższym lub Trybunale Konstytucyjnym były zatrudnione przez okres 4-6 lat, na stanowisku referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, asystenta prokuratora, asystenta sędziego i wykonywali zadania asystenta sędziego. Tak samo sytuacja wygląda w wypadku zatrudnionych przez 4-6 lat w międzynarodowym organie sądowym.
Poza tym egzamin notarialny mogą zdawać absolwenci prawa, którzy przez okres od 4-6 lat: zajmowali się czynnościami wykonywanymi przez notariusza w kancelarii notarialnej, w oparciu o umowę o pracę bądź umowę cywilnoprawną lub były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i zajmowały się świadczeniem pomocy prawnej na ich rzecz.
Kolejnym podmiotem wymienionym w ustawie są aplikanci legislacyjni, którzy przez 4-6 lat, byli zatrudnieni w urzędach władzy publicznej lub państwowych jednostkach organizacyjnych i zajmowali się tworzeniem projektów ustaw, rozporządzeń lub aktów prawa miejscowego.
Również radcy lub starsi radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, ci którzy zdali egzamin sędziowski, prokuratorski, adwokacki, radcowski lub komorniczy mogą bez odbycia aplikacji notarialnej zdawać egzamin na notariusza.
Kiedy egzamin?
Termin egzaminu został ustalony na 4 i 5 września 2014 r. Rozpocznie się o godzinie 10:00, zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia.