Takie zmiany wprowadziła wchodząca dziś w życie ustawa dotycząca likwidacji barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, tzw. ustawa deregulacyjna. Znowelizowała ona 100 różnych aktów prawnych, w tym przepisy dotyczące komorników i notariuszy.
Co się zmieni
Ustawa deregulacyjna wprowadza zmianę m.in. do art. 37a ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Przewiduje ona, że dla każdej sprawy z zakresu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 (tj. dla czynności egzekucyjnych), komornik tworzy akta. Mogą być one tworzone, przetwarzane i przechowywane także z wykorzystaniem technik informatycznych. Obecnie komornicy, tak jak sądy, prowadzą akta w formie tradycyjnej, tj. papierowej.
– Co do zasady zmiana się nam podoba – mówi komornik Krzysztof Dolny z Jasła, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej. – Nie wątpię, że usprawni nam to pracę. Kancelarie są – dodaje – wyposażone w odpowiedni sprzęt komputerowy, ponieważ już od dłuższego czasu mają obowiązek prowadzić elektroniczne postępowanie upominawcze.
– Oczywiście część z nich będzie musiała zainwestować w mocniejsze komputery i szybkie skanery – uważa komornik Jacek Świeczkowski, adiunkt z Wydziału Prawa na Uniwersytecie Gdańskim.
Niejasny przepis
Są jednak i wątpliwości.