Nowy regulamin aplikacji adwokackiej od 1 stycznia

Aplikant bez usprawiedliwienia będzie mógł opuścić 16 godzin zajęć Za dłuższą nieuzasadnioną absencję nie dostanie zaliczenia O zdaniu na kolejny rok będzie teraz decydował kierownik szkolenia

Publikacja: 30.12.2011 07:15

Nowy regulamin aplikacji adwokackiej od 1 stycznia

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Nowy regulamin aplikacji adwokackiej zaczyna obowiązywać od początku kolejnego roku szkolenia, czyli od 1 stycznia. Wraz z nowym programem szkoleń stanowi reformę systemu przygotowania kandydatów do palestry.

Bez fikcji

Jak wyjaśnia Jacek Trela, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, szkolenia mają być dostosowane do przyjętego modelu bardziej praktycznej niż dotychczas nauki zawodu. Aplikant będzie zobowiązany do samodzielnej pracy na ćwiczeniach, w tym wykonywania zadań (rozwiązywania kazusów, sporządzania pism prawnych) i rozliczania się z nich. Egzekwowaniu tych obowiązków mają służyć dyscyplinujące postanowienia regulaminu.

2029 -absolwentów prawa zdało egzamin na aplikację adwokacką w 2011 r

– Nie chodzi przecież o to, by aplikacja była jakąś fikcją – mówi Rafał Dębowski z NRA.

Zgodnie z nowym regulaminem aplikanci będą mieli obowiązek uczestniczyć w szkoleniu. Absencję na zajęciach oraz nieprzystąpienie do kolokwium albo sprawdzianu trzeba usprawiedliwić, najlepiej zaświadczeniem lekarskim.

Aplikant będzie mógł w danym roku szkolenia bez usprawiedliwienia opuścić 16 godzin. Przekroczenie tego limitu uzasadnia niedopuszczenie aplikanta do sprawdzianu lub kolokwium. Jeśli nie będzie ich zdawał, to nie zaliczy roku. Dostanie jednak jeszcze szansę, by wyjaśnić swoją sytuację i przekonać radę, by zgodziła się na jego egzaminowanie.

Powody do skreślenia

Według nowego regulaminu to kierownik szkolenia zalicza aplikantowi rok – na podstawie uzyskanych przez niego zaliczeń z zajęć, pozytywnych ocen z egzaminów w trakcie szkolenia oraz wymaganych zaświadczeń i opinii. Jeśli tego nie zrobi, rada może jednorazowo zgodzić się na powtórzenie przezeń roku.

4577 aplikantów adwokackich było wpisanych na listy w okręgowych radach 30 września 2011 r.

Regulamin precyzuje też przyczyny oraz procedurę skreślenia z aplikacji. Te regulacje są odpowiedzią na orzeczenia sądów administracyjnych, które kwestionowały ogólnik w postaci przesłanki nieprzydatności do wykonywania zawodu.

Podstawą do takiej decyzji może być zatem brak postępów w nauce oraz uchybienie obowiązkom aplikanta przejawiające się w negatywnych wynikach sprawdzianów, kolokwiów rocznych, a także złą opinią patrona bądź kierownika szkolenia czy wreszcie opuszczanie zajęć.

Postępowanie w sprawie stwierdzenia nieprzydatności wszczyna się z urzędu lub na wniosek kierownika szkolenia lub patrona.

Aplikanta trzeba niezwłocznie o tym zawiadomić, aby mógł odpowiedzieć na zarzuty.

Zobacz » Prawnicy, doradcy i biegli » Aplikacje / egzaminy zawodowe

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem