Do konkursu zostało dopuszczonych 1677 osób. Blisko 200 z nich warunkowo.

– To tegoroczni absolwenci wydziałów prawa, którzy mają czas do 16 września na uzupełnienie dokumentów – tłumaczy „Rz" Rafał Dzyr, wicedyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Dyrektor tej szkoły zdecydował właśnie o miejscu i szczegółach egzaminu. Pierwszy etap konkursu – test, na który składa się 150 pytań – zostanie przeprowadzony 1 października w Warszawskim Centrum EXPO; drugi etap – praca pisemna – 24 października. Będzie   polegał na rozwiązaniu trzech zadań kazusowych: z prawa karnego, cywilnego i publicznego.

Na naukę w krakowskiej szkole szansę ma dwustu młodych prawników. Limit ustalił minister sprawiedliwości. O miejscu na liście zdecyduje suma punktów z obu etapów konkursu.

Nauka rozpocznie się w Krakowie w lutym 2013 r. Ukończenie aplikacji ogólnej uprawnia do złożenia wniosku o przyjęcie na aplikację sędziowską (trwa 54 miesiące) lub prokuratorską (trwa 30 miesięcy). Pytania na obie części konkursu przygotowuje zespół  ekspertów  powoływany przez  ministra sprawiedliwości.  Egzamin kosztuje 750 zł. Jeśli  kandydat na aplikanta w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury zrezygnuje  z przystąpienia do konkursu na dwa tygodnie (i więcej) przed terminem pierwszego etapu, odzyska 2/3 ceny egzaminu,  tj. 500 zł.