Projekt założeń zmian do ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury jest już gotowy.
Krakowskiej szkole powierzono trzy główne zadania: prowadzenie aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej; szkolenie sędziów i prowadzenie analiz i badań. MS, które projekt przygotowało, chce wprowadzić 14-dniowy termin zgłoszeń na egzamin zawodowy: sędziego i prokuratora dla asystentów sędziego i prokuratorów oraz referendarzy. Informacja o skali zainteresowania egzaminami ma ułatwić ich organizację. Sprawniej przebiegać ma też nabór do krakowskiej szkoły. Wprowadzony ma być nabór elektroniczny. Resort chce też zrezygnować ze stażu na stanowisko referendarza odbywanego w ramach aplikacji sędziowskiej (dziś trwa 18 miesięcy).
– Zawodowa praktyka wymagana przed objęciem pierwszego stanowiska sędziowskiego nie musi być częścią aplikacji i można ją uznać za kolejny etap drogi do urzędu sędziego – twierdzą autorzy.
Surowiej mają być traktowani sami aplikanci. Ministerstwo chce obniżyć limit nieusprawiedliwionych nieobecności uprawniających do skreślenia z listy aplikantów z 20 do 10 proc. Za mniejszą liczbę nieobecności (sześć godzin w miesiącu) obniżone będzie stypendium.
W zmienionej ustawie pojawi się też przepis, który nakaże zwrot stypendium wypłacanego przez lata nauki w KSSiP, gdy aplikanta skreślono z listy lub w ciągu trzech lat od ukończenia aplikacji ogólnej nie uczył się dalej na specjalistycznych i nie podjął pracy jako asystent i referendarz.