Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości w swojej interpelacji do Ministra Sprawiedliwości zwraca uwagę na problem związany z podniesieniem wieku emerytalnego do 67 roku życia w kontekście komorników.
Otóż art. 15a ust. 1 pkt 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucjach stanowi, że minister sprawiedliwości odwołuje komornika z zajmowanego stanowiska, jeżeli komornik ukończył 65 lat. Tymczasem Stanisław Szwed zauważa, iż w związku z podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat odwołani na mocy tego zapisu komornicy przez kilka miesięcy, w skrajnych przypadkach nawet przez dwa lata, nie będą otrzymywali ani wynagrodzenia, ani świadczeń emerytalnych.
Obawy posła podziela resort sprawiedliwości. Odpowiadający na interpelację Wojciech Hajduk - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – stwierdza, że minister widzi potrzebę zmian w ustawie o komornikach sądowych.
Prace takie podjęto już w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W ich toku minister sprawiedliwości zaproponował zmianę treści wskazanych wyżej art. 15a ust. 1 pkt 3 i art. 32b ust. 1 pkt 3 u.k.s.e. i podniesienie wieku emerytalnego komorników sądowych oraz asesorów komorniczych do 67 lat – informuje Wojciech Hajduk.
Podsekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości zapewnia, iż „proponowane zmiany, uwzględniające szczególny status komornika sądowego jako funkcjonariusza publicznego stosującego państwowe imperium w zakresie środków przymusu egzekucyjnego, pozwolą wyeliminować niebezpieczeństwo opisanej przez pana posła Stanisława Szweda sytuacji zawieszenia praw emerytalnych komorników między 65. a 67. rokiem życia." Hajduk dodaje, iż utrzymanie (podobnie jak w przypadku sędziów, prokuratorów czy notariuszy) ostatecznej granicy aktywności zawodowej komorników da możliwość uniknięcia niebezpieczeństwa wpływu związanych z wiekiem ograniczeń psychofizycznych na czynności zawodowe komorników. Ponadto – zdaniem Hajduka – proponowane rozwiązanie umożliwi dalsze, stopniowe zastępowanie komorników bez wyższego wykształcenia prawniczego prawnikami.